Beyin Gücü Nedir?

Pozitif düşünce, olumsuzluklara razı olmayan, her koşulda yapılabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanan, insan hayatını olumlu yönde etkileyen bir düşünce tarzıdır. Bugün artık iş, spor ve sanat dünyasında bile pozitif düşünce ve beyin gücü verim arttırıcı bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Pozitif düşüncenin gücü konusunda bir üniversitede yapılan araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Söz konusu üniversitenin basketbol takımları üçe ayrılıyor. İlk grup, her gün yarım saat şut çalışması yapıyor. İkincisi grup, her gün yarım saat imgeleme (hayalde canlandırma) alıştırması yapıyor. Yarım saat boyunca , attıkları her şutun girdiğini hayallerinde canlandırıyorlar. Üçüncü grup ise hiçbir şey yapmıyor.

Bir ay sonunda sonuçlar değerlendiriliyor. Tüm öğrencilerin bu çalışmaların öncesindeki şut yüzdeleri bu çalışmaların öncesindeki şut yüzdeleri alınmış olduğu için , yeni sonuçlarla karşılaştırmak zor olmuyor.

Araştırma sonucunda; hiç çalışma yapmayan üçüncü grupta gelişme olmuyor. Hatta hafif bir düşüş bile gözleniyor. Her gün yarım saat şut çalışması yapan birinci grubun şut isabet oranı % 24 artıyor. Her gün yarım saat imgeleme çalışması yapan, ama topu eline bile almayan ikinci grubun şut isabet oranı ise %23 artıyor. Yani her gün fiziksel çalışan grupla neredeyse aynı sonuç alınıyor.

Bu ve buna benzer araştırmadan da anlaşılacağı gibi, pozitif olmak sadece işimiz için değil, hayatımızın her alanında çok önemlidir. Çünkü pozitif düşünce, stres, heyecan, kaygı, kendine güvensizlik ve sinirlilik gibi insan hayatını etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırır.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta