Bilinen En Eski Tedavi Yöntemi: Bitkisel Tedavi

Günümüzde, doğanın kaynağına yönelme ve bitkilerle tedavi, popülaritesi giderek artan tamamlayıcı tıp yöntemleri ararsında yer almaktır. Sentetik yollardan elde edilen ilaçların her geçen gün ortaya çıkan yeni yan etkileri nedeniyle bitkisel ürünlere yönelme artmıştır.

Bitkisel tedavi metotları bilinen en eski tıp şekilleridir. Uzman ellerde, bitkisel tedavi güvenli ve etkin bir yöntem olabilir.

Bitkisel tedavilerde, mevcut bitki ve ürünleri kullanır. Bitkilerin her parçası (gövde, yaprak, kök ve tohum), her birinin etken maddesi farklı olabilmektedir. Bu nedenle bitkilerin ne işe yaradığını bilmek önemlidir.

Bitkisel tedavilerle birlikte beslenme ve yaşam biçiminizde küçük değişiklikler, biraz egzersiz yapmak ya da rahatlamak için, kendinize zaman ayırmak, kendinizi daha iyi ve zinde hissettirecektir.

Asla unutulmaması gereken kurallar ise;

  • Reçetesiz satılan ilaçlar kullanmamalıdır.
  • Gebeler ve emziren annelerde bitki kökenli ilaçlar zararlı olabilir.
  • Etraftan aldığınız yanlış veya eksik bilgiler doğrultusunda bitkisel ilaçları asla kendiniz hazırlamayınız.
  • Yanlış uygulama ve dozlar vücudunuza çok zararlı olabilir.

Bitkisel tedavi yöntemlerinin en çok kullanıldığı rahatsızlıklar arasında;

  • Cilt hastalıkları (Sivilceler, sedef hastalığı, egzama vb.)
  • Sindirim sistemi hastalıkları (Kolit, hassas bağırsak sendromu, mide rahatsızlıkları vb.)
  • Jinekolojik sorunlar (Adet öncesi gerginliği, menapoz vb.)
  • Uykusuzluk, baş ağrısı, eklem hastalıkları, yüksek tansiyon ve stres gibi rahatsızlıklar başlıca tedavi alanlarıdır.

Sonuçta; doğadan uzaklaşan ve giderek sağlıksızlaşan topluma iyileştirici çözümler yine doğanın kaynağından sağlanmaktadır.

Yine unutulmamalıdır ki; son yıllarda bitkisel tedavi yöntemlerinin giderek popüler olması dolayısıyla gerekli bilgileri edinmeden böyle bir programa başlamak faydadan çok zarar verebilir. Tanımadığınız ilaçları almak kadar bilinmeyen bitkileri kullanmak ciddi yan etkiler yaratabilir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta