Japon Tıbbı

Japon Tıbbında Tedavi Yöntemleri

Japon tıbbı mitoloji ve yerel dinlerden olan "Shintoizm"den kaynaklarını alır. Tanrıların yolu anlamına gelen Shintoizm, doğadaki her şeyin bir ruhu olduğuna inanır. Shiatsu ve Reiki gibi popüler yöntemlerin temelini oluşturur.

Çin felsefesine iyi ve kötü ruhlardan oluşan Yang (iyi-aydınlık) ve Yin (kötü-karanlık) hakimdir. Bu inanışta hastalıklar Yin sonucudur. Tedavi için hastalıklı bölgeye ya da hastalığın kaynaklandığı düşünülen yere ince iğneler batırılır. (Akupuntur)

Japon tıbbının ise genellikle Çin etkisinde kaldığı söylenebilir. Ancak Avrupalılar'ın etkisiyle 18. yüzyılda hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir.

Shiatsu, bir Japon sağaltma yöntemidir. "Shi" ve "atsu" sözcüklerinin bileşiminden oluşmuştur ve "parmak basıncı" anlamına gelir. 20. yüzyılın başlarına kadar Japonya'da masaj olarak Çin kökenli anma ile Tuina (akupresör) ve Cinşindo vardı. Yüzyılın başlarında Japon sağlık bakanlığı ülkedeki masaj uygulayanlara lisanslanma zorunluluğu getirince onların tepkisiyle karşılaştı. Masör ve masözler o zamana kadar elle uygulanagelen bu yöntemleri uyumla birleştirip uyguladıkları sanatın adını değiştirdiler. Melez bir sanat olan Şiatsu bu şekilde doğdu. Şiatsu temel amacı bedenin bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bununla birlikte, bel/boyun/sırt ağrıları/fıtıkları, adale kasılmaları/gevşemeleri ve -kanser dışında kalan- her türlü iç organ hastalıklarının sağaltılmasında çok etkin ve kesinlikle yan etkisi bulunmayan bir masaj yöntemidir.

Reiki, şifa ve ruhsal çalışmalara dayanan, 20.yüzyılın başında Japonya'da enerji aktarımı ile şifa vermeye dayalı olduğuna inanılan bir tekniktir. "Rei", "her yerde varolan", "ki", "ruhsal yaşam enerjisi" anlamına gelmektedir. Batıya yayılmaya başladığında "Evrensel Yaşam Enerjisi" olarak tercüme edilmiştir. Ancak ezoterik olarak "yüce kaynağın bilincini taşıyan, ruhsal amaçla çalışan yaşam gücü enerjisi" açıklaması anlamını daha iyi ortaya koyar. Yani Reiki bir "Ruhsal Şifa Tekniği"dir denilebilir.

Reiki, herhangi bir din ya da inanç şekli olmayıp, herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olmaya çalışır. Reikinin hiçbir zararı ya da yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Sadece plasebo etkisi olduğu da düşünülmektedir.

Buna karşın Reiki uygulamaları dünya çapında hastanelerde yavaş yavaş uygulama alanı bulmaya başlamıştır. Japonya, Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde Reiki klinikleri bulunmaktadır. İngiltere'deki "National Health Service (NHS)" (Ulusal Sağlık Hizmetleri) kurumu, "Complementary Alternative Medicine (CAM)" (Tamamlayıcı Alternatif Tıp) programının bir parçası olarak Reiki uygulamalarına ve benzeri CAM terapilerine gündüz hasta bakım programlarında yer vermektedir. Reiki Türkiye'de de son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta