Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Cinsel ilişkiyle çiftlerin birbirine bulaştırdığı, aralarında AIDS gibi kesin tedavisi henüz bilinmeyen, uçuk gibi gebelikte bebeği etkileyen; kısırlık yapıcı bel soğukluğu ve klamidya hastalıkları, kansere yol açabilen üreme organı siğilleri gibi pek çok hastalık cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Hastalık etkeni bulunduran biriyle girilen cinsel ilişki sonucu vajina veya penisten bulaşan mikroplar ya da virüsler cinsel organlarda akıntı, şişlik, ağrılı-ağrısız yaralar gibi belirtilere neden olabilirlerse de bazen, bulaştıktan sonra hiç bir belirti vermeyebilirler. Bu nedenle kendi hastalığını bilmeden başkalarına hastalık bulaştırmak, sağlıklı görülen biriyle cinsel ilişkiden hastalık kapmak çok kolaydır. Cinsel ilişki sırasında salgı alışverişi dışında, her hangi bir nedenle etken bulunduran kan nakli, ya da iğne olma, ayrıca anneden bebeğine kan yoluyla geçiş, bu tür hastalıkların bulaşma şeklidir. Yiyecekler ve kaplardan ya da aynı ortamda yaşamakla bu tür hastalıklar bulaşmazlar. Cinsel ilişki sırasında erkeklerden kadınlara hastalık bulaşması cinsel organlarının yapısı nedeniyle daha kolaydır.

Birlikte yaşayanların başkalarıyla cinsel ilişkide bulunmamaları kendilerini ve eşlerini bu tür hastalıklardan korur. Ancak bireyler daha önceki cinsel ilişkilerinden edindikleri bulaşmaları yeni eşlerine taşıyabilirler. Çok eşli olanlar için karşılıklı olarak korunma yolu, her cinsel ilişkide erkeğin prezervatif kullanmasıdır. Ülkemizde henüz yok ama kadınlar için de prezervatifler üretilmiştir..

Bulaşma yolları

  • CYBH'nin en önemli bulaşma yolu, isminden de anlaşılacağı gibi, bu hastalıklara yol açan mikropları taşıyan kişilerle cinsel yakınlaşmadır. Bu yakınlaşmanın her çeşidi [vajinal (kadın cinsel organı vasıtasıyla), anal (makattan) ve oral (ağızdan)], bu hastalıkların bulaşmasında az ya da çok rol oynar.
  • Bu hastalıklar, anneden bebeğe doğum öncesinde (anne karnında), doğum sırasında (annenin doğum kanalından geçerken) ve doğumdan sonra da bulaşabilir.
  • CYBH'den bazıları (siğil, frengi, uçuk), hastalığa bağlı yaraların bulunduğu bölgeye temas etme (doğrudan temas) yoluyla da bulaşabilir.
  • Kan ve organ aktarımları ve benzer şekilde, hasta kişinin kanı veya vücut sıvıları ile kirlenmiş kesici-delici aletler (tırnak makası, tıraş bıçağı, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, diş tedavisinde kullanılan aletler, cerrahi girişimlerde kullanılan aletler, kulak delme aletleri, ortak kullanılan enjektörler vb.) ile yaralanma da, bu hastalıklardan bazıları için diğer bulaşma yolları arasında sayılabilir.

CYBH, gençler için özel bir önem taşır; çünkü,

  • Tüm dünyada her yıl her 4 gençten biri, bu hastalıklara yakalanmaktadır.
  • Dünyadaki olguların 2/3'ü 25 yaşın altındaki gençlerdir.
  • Ggençler, yapısal olarak, bu hastalıklara daha kolay yakalanırlar.
  • Erken yaşta edinilen hastalıkların, istenmeyen şekillerde sonuçlanma olasılığı yüksektir.
  • CYBH riski, yaşam boyu edinilen eş sayısı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle, cinsel etkinlik ne kadar erken başlarsa edinilecek eş sayısının, dolayısıyla da CYBH riskinin artma olasılığı bulunmaktadır.
  • Genç kızlar, hem cinsel organlarının yapısal özellikleri nedeniyle hem de genellikle kendilerinden büyük ve dolayısıyla CYBH taşıma riski yüksek erkeklerle ilişkiye girme eğiliminde olduklarından, CYBH bulaşmasına karşı daha duyarlıdır.

CYBH'den korunmanın en kesin yolu cinsel ilişkiye girmemektir. Ancak bu, pratikte uygulanması güç bir önlemdir. Bu durumda gençlere önerilebilecek en güvenilir korunma yolu, cinsel etkinliğin başlama yaşını olabildiğince ertelemeleridir. Hormonların aktif olarak çalıştığı bir dönemde cinsel yakınlaşmayı ertelemek elbette ki güçtür Genç yaşta cinsel ilişkiye karşı çıkmak sağlıklı bir geleceğin önde gelen koşullarından biridir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta