Klamidya hastalığı

Etkeni Chlamydia trachomatis olan bu hastalık, klinik açıdan gonoreye çok benzer. Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle karşılaştıktan 7-14 gün sonra ortaya çıkar. Gonorede olduğu gibi, tamamen belirtisiz de seyredebilir. Belirtisiz hastalık kadınlarda, erkeklere göre daha sıktır. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın görülenidir. Cinsel yönden aktif kadınların yıllık taramadan geçmeleri önerilmektedir. Tedavi edilmediğinde kadınlarda enfeksiyon yukarıya doğru ilerleyebilir ve yumurtayı rahme taşıyan tüplere ulaşıp tıkanmaya yol açarak, kısırlık nedeni olabilir. Hatta buradan da karın içine yayılarak ağır, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara kadar ilerleyebilir.

Belirtiler

Beyazımsı sarı akıntı. İdrar yaparken ağrı; sık idrar yapma isteği. Adet arası dönemde kanamalar. Cinsel ilişki sırasında ağrı. Alt karın bölgesinde ve kasıklarda ağrı

Yol açtığı diğer hastalıklar

Cinsel organlarını elleyip, gözlerine süren kişilerde, mikrop içeren cinsel organ salgılarının gözle teması sonucunda, gözde bir enfeksiyon gelişebilir (klamidya konjunktiviti). Yenidoğanlarda, doğum sırasında anneden bulaşma yoluyla her iki gözkapağında şişme ve gözlerden cerahatli akıntı görülebilir. Bunun yanı sıra klamidyalar, yenidoğanda, orta kulak, boğaz ve akciğerde de iltihaplanmalara yol açabilirler.

Bulaşma yolları

Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral). Hamile anneden bebeğine doğum sırasında

Tanı

Klamidya hastalığının tanısı, kullanılan yöntemlerin pahalı ve zahmetli olması nedeniyle güçtür. Bu yöntemler, ülkemizde ancak bazı gelişmiş hastanelerde mevcuttur. Ülkemizde bu hastalığın tanısı genellikle klinik özelliklere bakılarak ve laboratuar incelemeleri sonucunda gonore tanısı dışlanarak konulmaktadır.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta