Çocukluk ve Aile Sağlığı

Uyku Yöntemleri

Hem bireyler hem de çocuklar için iyi bir uyku ve iyi ruh hali birbirleriyle ilgilidir. Fakat çocuklar tarafından reddedilen, büyükler tarafından çok istenen uyku; büyüklerin ve çocukların % 25'inin öfkelenmesinin çoğunlukla sebebidir.
Ancak her zaman kolay olmasa da çocuklarınızın gece boyunca uyumalarını sağlamak mümkündür. Yapmanız gereken tek şey, uyku saatlerinde basit değişiklikler.

Çocuklar niçin uyumak istemezler?

Bir çocuk yorgun olabilir ya da öyle davranabilir fakat hala uyumak istemeyebilir. Bunun nedeni ise, çocuklar bu heyecan verici dünyada hiçbir şeyi kaçırmak istemezler ve adeta keşfetmek için yaratılmışlardır.
Çocukların ne zaman uyuyacağı sizin kararınıza bağlıdır. Her insanın gereksinim duyduğu uyku miktarı farklıdır fakat ortalama olarak beş yaşındaki bir çocuk günde on bir saat uykuya gereksinim duyar.
Çocuğunuzun uyku saatini belirlemek için, onun sabahları uyanış saatine dikkat edin. Örneğin; çocuğunuz sabahları yedide kalkıyorsa, akşamları sekizde yatması gerekir.

Klasik sorunlar

Her gece aynı saatte tekrarlanan düzenli uyku saatleri, olumlu uyku alışkanlıkları yaratmak için zorunludur. Bu rutin, nazikçe ve sakince olmalıdır.

Bir uyku rutini şöyle olabilir;
Yedi buçukta çocuğunuza ılık bir içecek teklif edin ve onunla zaman geçirin, dişlerini fırçalaması için banyoya gönderin ya da onu tuvalete götürün. Sonra odasına gidin ve sevdiği oyuncağı ile birlikte yatağına yatırın. Bir ya da iki kısa öykü okuyun ama korkunç öykülerden değil. Ona uyku vaktinin geldiğini söyleyin.
Sekizde, ışıkları söndürün ve ona iyi geceler öpücüğü verin. Bu noktada oyuncaklarını bırakıp, uyumaya yönelmesi gerekir. Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarına göre, odasında bir süre bekleyebilirsiniz.

Uyku zamanı için bir tekerleme;
Uyku ritüelinin bir parçası olarak küçük bir tekerleme ya da cümle kullanmanız ve her gece aynı sözlerle uyku vaktini hatırlatmanız; her gece çocuğunuzla yapacağınız yalvarışları ve tartışmaları önleyecektir.
Çocuğunuzu, geceyi geçireceği yatakta uykuya yatırın. Bu, çocuğunuzla yatağı arasında bir bağlantı oluşmasını sağlar ve uyumak için oraya gidilmesi gereğinin bilincine varır.

Altın kurallar

Çocuğunuz yatağına girince, orada kalmaları gerekir. Yataktan gereksiz yere çıkmalarına izin vermeyin. Yanlarında su olmasına dikkat edin.
Çocuğunuz size seslenerek, onunla meşgul olmanızı sağlayabilir. Ya da aç olduklarını söyleyip yataktan çıkmak isteyebilirler. Uyku zamanı tekerlemenizi tekrarlayın ve fazla konuşmayın. Onu yatağına yatırın ve odadan çıkın.

Günün sonundaki ikilemler

Akşamlar, günün en heyecanlı ve sorunlu anları olabilir. Herkes evde toplanıyor, gün boyu yaşananlar anlatılıyor, yemek hazırlanıyor, okul çantalarının kapakları açılıyor.
Eğer gün boyu çocuğunuzu görmediyseniz, yakalamaca gibi oyunlara dalabilirsiniz. Mümkün olduğunca bu oyunları erken bitirmeye çalışın ve daha dinlendirici aktiviteler yapın. Örneğin, yapboz gibi ya da kitap okumak gibi...
Akşamları bilgisayar oyunlarına izin vermeyin. Çünkü bunlar çocuklara cazip geldiği için uyumasını zorlaştırır.

Gündüz saatleri oyun vakitleridir

Gün içinde çocuğunuzla çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Birçok çocuk gün içinde kaçırdığı oyun zamanını yeniden kazanmak için uyanık kalmayı ister. Eğer çocuğunuz zor bir çocuksa, gün içinde oyun sürelerini biraz daha arttırın.
Çocukları uyumasını sağlamak, bir ya da iki haftalık sıkı bir çabayı gerektirir. Fakat üzerinde karar verdiğiniz rutine bağlı kalın. Böylece herkes kendini iyi hissedecektir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta