Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Dünyaya yeni bir çocuk getirmek hem heyecan verici hem de biraz korkutucudur. Ve buna uzun süre önceden hazırlanmanız gerekir. En büyük hazırlık ise bebek odasıdır. Bebek odası bebeğinizin sadece uyuduğu bir odadan daha fazlasını ifade eder. Hastalandığında onu yatıştıracak, korktuğunda annesinin sıcak kollarında uyutacak bir yerdir, bebeğinizin odası.
Bebeğinizin odasını düzenlemeye başlamadan önce odanın büyüklüğünü göz önüne almalısınız. Eğer odanız geniş ise fazla mobilya alabilirsiniz. Değilse de sorun değil çünkü bebekler için çok geniş odalara gerek yoktur.
Daha sonra, alacağınız mobilyaları düşünün. Bunu düşünürken bütçenizi ve daha önce evinizde bulunan mobilyaları da hesaba katın. Küçük bir oda için çok amaçlı eşyalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, hem dolap hem de bez değiştirme masası işlevi olan bir mobilya çok işinize yarayacaktır. Duvarlara raflar takarak yerden tasarruf edebilirsiniz ama rafların bebek karyolasından uzak olmasına dikkat edin.

Güvenlik Önemli !

Bebek mobilyaları birçok mağazada her fiyata bulunabilir. Önemli olan bu mobilyaların bebeğiniz için güvenli olması. Boya maddeleri içeren, korumalığında eksik demirler olan, köşeleri keskin mobilyaları almaktan kaçının. Tüm bunlar boğulma, yaralanma, zehirlenme gibi olaylara neden olarak bebeğinize zarar verebilir. Odada ihtiyacınız olacak temel eşyalar bir bebek karyolası, bir giysi dolabı ve bir çekmece ve bebeğinizin altını değiştireceğiniz bir masadır. Bebek odasındaki mobilyalar ahşap olmalı, metal eşyalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca zemine hali sermek yerine silinmesi kolay bir parke döşenmelidir. Odadaki bütün eşyaların temizlenmesi kolay olmalıdır. Odanın sadece bir camı olması yeterli olacaktır. Tavandaki aydınlatma odanın tam ortasında değil de köşelerinden sağlanırsa daha faydalı olunabilir. Gece içinse fazla parlak olmayan bir gece lambası bulundurulmalıdır.

Ve Biraz Eğlenin !

Ve şimdi en eğlenceli kısım, dekorasyon! Aylar önceden bebek odanız için alışveriş yapmaya başladınız. Şimdi büyük gün geldi ve tüm aldıklarınızı yerleştireceksiniz. Odanızı boyamak istiyorsanız bunu ufaklık gelmeden önce yapın. Böylece boya kokularından rahatsız olmayacaktır. Bebek odalarında sıklıkla kullanılan renkler pastel tonlar ve beyazdır. Belli bir renk teması seçin ve ona bağlı kalın. Ana renkleri veya moda olan renkleri tercih edebilirsiniz seçim size kalmış. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etki verir. Duvarlarda soğuk renkleri kullanıp odadaki nesnelerde turuncu gibi enerji veren renkleri kullanabilirsiniz. Karyola için alacağınız yatak örtüsü takımı da odanıza ayrı bir hava verecektir. Daha sonra karyolaya monte edebileceğinizin dönen müzikli oyuncaklar bebeğinizin oldukça dikkatini çekecektir.
Bebeğinizin odasında mutlaka bir derece ve nem ölçer bulundurmaya çalışın. Ayrıca siz yanında değilken ağlayıp ağlamadığını duymak için bebek telsizi alın. Bebeğiniz için aldığınız oyuncaklar uzun tüylü olmamalıdır. Bebek odasına koyacağınız bir sehpa ve koltuk sizin işinize de çok yarayacaktır. Özellikle bebeğinizi emzirirken ve uyuturken orada oturabilir; ayrıca bir müzik çalar ile de bebeğinize hoş müzikler dinletebilirsiniz.
Bebek odası bebeğinizin sadece uyuduğu bir yer değil tüm aktivitelerini yaptığı bir alandır. Bu nedenle dekorasyonunu yaparken lüks, gösterişli eşyalar yerine güvenli ve işlevsel eşyalar tercih edilmelidir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta