Çocuklarla Doğru İletişim

Övgü sıcak bir bakış ve ses tonuyla söylenen, gerçek, olumlu bir yorumdur. Çocuğunuzu övmek, onun kendini değerli hissetmesine yardımcı olur.

Övgünün yolları

Şefkatiniz, bakışlarınız, mimikleriniz ve sözleriniz çocuklarınızın sevildiğini hissederek gelişmelerine yardım eder. Bu şekilde davranmak, onun yeni olaylarla mücadele etmesini kolaylaştırır.

Eğer çocuğunuzun adıyla seslenip, göz teması kurarak, hoşunuza giden özelliklerini açıkça söylerseniz, övgüleriniz işe yarayacaktır. Örneğin; "Ali dişlerini güzel temizlemişsin, aferin ya da "Ceren, oyuncaklarını toplamışsın, çok güzel olmuş" gibi.

Övgüleriniz, bakışlarınız ve ses tonunuzla uyumlu değilse ve samimiyet yoksa işe yaramayacaktır.

Laf çarpıtarak övmekten kaçının. Bu tarz övgüler güzel başlasa da, içerdiği imalı eleştiriler, övgünün olumlu yönünü yok edecektir. Örneğin, "yatağını güzel yapmışsın, ama her gün yapmadığın için utanmalısın ya da "Melis, oyuncaklarını arkadaşınla çok güzel bir biçimde paylaştın ama ne yazık ki dün o oyuncakla arkadaşına vurmuştun." gibi cümleler kullanmamaya çalışın.

Bazen övülecek şeyler bulmakta zorlanabilirsiniz. Fakat ciddi görünün ve küçük şeyleri övün. Olumlu yorumlarınız olmazsa, çocuklarınız dikkatinizi çekmek için olumsuz yollara yönelebilirler.

Asla çok fazla övgüler yağdıramazsınız. Eğer yaptıkları işlerde verdikleri emek ve aldıkları başarıları hak ettiklerini gösterip ara sıra gerçekten onları överseniz, çocuğunuz asla şımarmayacak ya da kibirli olmayacaktır.

Övgü sadece başarılı durumlarda en iyiye verilen bir ödül niteliğindedir. Çocuğu övdüğünüz zaman çocuk şöyle bir hisse kapılır; "Ben sadece başarılı olduğum zaman değerliyim. O halde değerli olarak kalmak için sürekli başarılı olmalıyım."

Övgü teşvik edici olabilir mi?

Övgünün teşvik edici olması şunlara bağlıdır:

  • Çocuğun Amacı: Eğer çocuk ilgi çekmek, intikam almak amacıyla övgü kazanmaya çalışıyorsa teşvik edici olmaz. İlgiyi çektikten sonra köşesine çekilir. Sadece ilgi ihtiyacı olduğu zaman girişimde bulunur işi bittikten sonra işbirliği de biter.
  • Anne-babanın amacı: Anne-baba çocuğu kontrol etmek amacıyla övgüye başvuruyorsa başarılı olmaz.
  • Övgü şekli: Eğer çocuk bir beklenti içinde ise övgü başarılı olmaz. Çocuk övgüyü herhangi bir beklentisi olmadan kabul etmelidir.

Övgünün anne-baba-çocuk ilişkisindeki yeri

Çocukları motive etmenin en etkili yolu teşvik etmektir. Acaba övgünün yararlı olduğu durumlar yok mu? Varsa nasıl olmalıdır?

Anne -babalar şu amaçla övgüyü kullanabilirler

Önemli bir gelişmeyi fark etmek ve teşvik etmek için: Uzun zamandan beri hiç iyi not almamış olan çocuğunuzun yüksek notlar almaya başlaması, büyük işler başarması...vb.

Çocuğun çok düşük bir güven duygusu varsa ve kendi güçlü yönlerini tanıyamıyorsa onun kendini tanımasına yardım etmek için: Örneğin; "ne kadar güzel oynadın" ,"güzel pas attın"...vb. mesajlarla hem kendi güçlü yönlerini görmesini hem de kendine güven duymasını sağlamış oluruz. Eğer siz çocuğunuzun övgüye ihtiyacı olduğunu ve ona güven vereceğine inanıyorsanız övgüyü kullanın.

Övgünün Etkili Olması İçin Kılavuz

  1. Belirtin: Davranışın övgüye değer yönünü övün. Örneğin; "sobayı güzel kurmuşsun", "kornerleri iyi kullanıyorsun", "şimdi daha iyi konuşuyorsun"...vb.
  2. Gelişmeyi vurgulayın: Örneğin;"...ilerletmen güzel" "..,baya öğrenmişsin"..vb. Fakat çocuğu gayret sarf etmesi için zorlamayın.

Aşırı övgü ümitsizlik doğurur. Onun için çocuğunuzu överken aşırıya gitmemenizi tavsiye ederiz. Teşvik ise çocuğunuzun kendini değerli hissetmesini ve güven duygusunun gelişmesini sağlar.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta