Çocuklarla Zor Konuları Konuşmanın Yolları

Yalan söylemek ve hırsızlık yapmak

Yedi yaşın altındaki çocuklar uzun öyküler anlatabilir ya da kendine ait olmayan şeyleri alabilirler. Fakat yetişkinlerin buna neden karşı çıktıklarına genellikle anlam veremezler. Büyük çocuklar yalan söyleyebilir ya da bir şeyleri çalabilirler.

Neden mi?

Daha fazla dikkat çekmek için; hasta olduğunu iddia ederek ilgi görmek ya da küçük bir çocuğun oyuncağını alarak fark edilmeyi sağlamak için,
İstemedikleri bir şeyi önlemek için; okula gitmekten kurtulmak için pazartesi sabahı yaratılan bir hastalık ya da daha çok parası olan arkadaşlarının yanında utanmamak için cüzdandan çalınan paralar bu duruma çok iyi örneklerdir.
Arkadaşlar arasında övünmek için; komşunun bahçesinden bir şey çalarak bunu arkadaşlarına abartarak anlatmakta başka davranış modelleridir.

Okul yaşı çocuklarında hırsızlık

Küçük çocukların bazen para alması çok da şaşırtıcı değildir. Bu onlara büyülü bir beceri gibi gelir. Onlara para kazanmanın ne kadar zor olduğunu neden başkalarından alamayacaklarını bunun doğru olmadığını anlatmalısınız.
Çocuklar parayı ve kişiye ait eşyaları ve en önemlisi olayın ahlaki boyutunu öğrenmeleri gerekir. Onlara eğer hep başkalarının eşyalarını alsaydık bu yaşamın imkansız hale geleceğini öğretmelisiniz.
Sert kurallar koymaktansa başkalarına ait para ya da eşyaları çalmanın ne kadar uygunsuz bir davranış olduğunu açıklamak daha iyidir. Örneğin "eğer bir daha benim cüzdanıma dokunursan başın belaya girer" cümlesi davranışları kontrol etmek için ceza korkusunu kullanmak demektir.
Okul yaşlarındaki çocukların yalan söylemesi
Okul öncesi çocukların söyledikleri "bebeğim arabamı kırdı ya da parkta bir canavar gördüm" gibi yalanlar; onların gerçekle fantastik düşleri birbirine karıştırdıklarını veya oluşabilecek sorunları engelleme isteklerini gösterir. Orta yaş çocuklukta genellikle çocuklarımızın çok dürüst olmalarını bekleriz.
Çocuklar ancak sekiz yaşından sonra gerçek ve yalan arasındaki farkı tam olarak anlayabilir. Bunun öncesinde söylediklerini yalan olarak algılamazlar, gerçekten bahçede bir peri gördüğüne inanırlar.

Çocuğunuzun yalan söyleme nedenleri

Gerçekleşmesini istediklerini hayal etmek için, çocuklarınız arkadaşlarını etkilemek için yalan söyleyebilirler. Eğer bir arkadaşı yeni bir bilgisayar oyunu almışsa, çocuğunuz da o oyuna sahip olduğunu iddia edebilir. Bu durum sekiz yaşlarında azalmaya başlar.
Fantastik dünyayı gerçekten ayırt etme zorluğu başka bir bakış açısıdır. Sekiz yaşın altındaki çocuklar genellikle bir şeyi çok isterlerse gerçekleşeceğine inanırlar.
Ebeveynleri mutlu etmeye çalışmak; "ödevimi yaptım ya da yüzümü yıkadım". Yedi yaşından büyük bir çocuk sizin kontrol edeceğinizi bilir ama sizi mutlu etmek ister. Bu, yalanın yakalanmasından daha önemlidir onlar için.
Sizin sevginizi ve onayınızı görmek istemek; "matematikte birinciyim ya da futbol takımına girdim". Dürüst olmaktan, sizin onayınızı almak daha önemli gelir onlara.

Problemlerle nasıl başa çıkacaksınız?

Açık olun. Bazen gerçekler çok acı olsa bile dürüstlüğü tercih ettiğinizi ve yalan söylemesini istemediğinizi söyleyin.
Sevginizi gösterin. Okulda ya da başka alanlarda başarılı olsa da başarılı olamasa da onu hep seveceğinizi belirtin.
Tepkilerinizin çok sert olmamasına dikkat edin. Ceza korkusu çocuğu potansiyel bir yalancıya dönüştürebilir. Çocuğunuzu ona bağırmayacağınıza ya da vurmayacağınıza inandırmalısınız.
Onaylamadığınızı göstermelisiniz. Çocuğunuz sizin hırsızlık konusunda ne kadar duyarlı olduğunuzu bilmelidir.
Her olayı çocuğunuzla tartışın ve davranışın neden yanlış olduğunu açıklayın.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta