Doğru Ebeveyn Olmak

Alay etmek, kavga etmek, küsmek okul dönemindeki çocukların ilişkilerinin doğal bir parçasıdır. Fakat eğer bir çocuk sürekli diğerine baskın bir durumdaysa bu zorba-kurban ilişkisi yaratır. Hem zorbalar hem de zorbalık görenler kurbanlardır. Bir zorba oldukça saldırgan olabilir. Genellikle çocuklarla alay ederek ve onlara vurarak, öfkeli davranışlarda bulunarak, ebeveynlere ya da öğretmenlerine baş kaldırarak. Bir kurban arkadaşlarına katılmakta utangaç olabilir. Diğer çocukların dalga geçmelerine maruz kalabilirler. Acizdirler ve hemen üzülebilirler.

Çocuğunuzun okulda şiddet kullandığını düşünüyorsanız;

Diğer insanların haklarına saygılı olmasını öğretin ona. Çocuğunuzun bunu bildiğini varsaymayın. İnsanların kendilerini kötü hissetmelerine neden olacak şeyleri yapmamanın ve insanların ne hissettiklerinin çok önemli olduğunu vurgulayın. Kendisine davranılmasını istediği gibi insanlara davranması gerektiğini öğretin. Başkalarına karşı çirkin davranışları kabul etmeyen kuralları koyun. Çocuğunuza iletişim kurmasını öğretin. İnsanları zorlayarak yaptırmaktansa bir şeylerin nasıl istenmesi gerektiğini karşılıklı diyaloglar kullanarak öğretin.
Zorbalık olaylarının bir listesini tutun. Bu, özellikle bazı olayların çocuğunuzun stres altına girmesine neden olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

Ona iyi bir örnek olun. Çocuğunuza, yapmasını istediğiniz şeyler için zorbalık içeren taktikler uygulamayın.

Övgünün önemi

  • Çocuğunuzun olumlu ve iş birliği içinde yaptığı her davranışlarına karşı olumlu olun. Çocuğunuz bir zorbalığın kurbanı olmuş olabilir. Zorba çocukların belki de evlerinde yaşadığı olumsuz olaylardan dolayı mutsuz ve üzgün olabileceklerini açıklayın.
  • Çocuğunuza bunun, onun hatası olmadığını söyleyin. Kimsenin kaba davranışı hak etmediğini açıklayın.Olaylarla nasıl mücadele edilmesi konusunda karşılıklı diyalog yöntemini kullanın. Örneğin, "dalga geçildiğinde üzüldüğünü belli etmeden böyle davranışlardan hoşlanmadığını açıkça söyleyerek oradan uzaklaşabilirsin" deyip, böyle yapmakta utanılacak bir şey olmadığını açıklayın.
  • Dinleyin ve konuşun. Çocuğunuzun gün içinde yaşadığı olaylarla ilgili endişelerini dinleyin. Uyanık olun ve bir şeyler kötüye gitmeye başladığında müdahale etmekte geç kalmayın.
  • Çocuğunuzun kendine saygı duymasını sağlayın. Başarılı olabileceği aktiviteler bulun. Başarılarını övün. Onları cesaretlerinden dolayı hep takdir edin.
  • Çocuğunuzu aşırı korumayın. Bu onu daha çok yardıma muhtaç hale getirir.
  • Çocuğunuz evdeki diğer çocukların baskısı altında mı? Eğer öyleyse, belki de bir paspas gibi davranış görmeye alışık olduğu içindir.

Zorbalık ne tür biçimlerde olur?

  • Sözlü; isim çağırma, alaycı ifadeler, dalga geçerek konuşma
  • Fiziksel; vurmak, itmek
  • Psikolojik; kasıtlı bir biçimde bir gruptan uzaklaşmak, kötü hikayeler yaymak.
  • Tehdit etmek; para ya da oyuncak talep etmek.

Birçok zorbalıklar okullarda ya da okul civarlarında gerçekleşir. Eğer zorbalık ciddiyse, bunu okula bildirmeniz gerekir. Birçok okulun zorbalıklarla ilgili bir politikası olması gerekir ve şikayetiniz doğrultusunda kesin adımlar atmalıdırlar.

Çoğu çocuk, özellikle okul yıllarında, bir şekilde zorbalığa maruz kalmış veya başkalarına zorbalık edildiğine şahit olmuş ya da kendisi bu türde davranışlar sergilemiştir. Zorbalık özellikle 7-11 yaş döneminde yoğundur. Gerçekte birçok çocuk bazen saldırgan davranışlar gösterir, fakat bunların sadece küçük bir azınlığının davranışları sonrasında zorbalığa dönüşür.

Eğer memnun değilseniz, okul yöneticilerine ya da yerel eğitim otoritelerine başvurun. Eğer zorbalık çok ciddi boyuttaysa, bazı ebeveynler çocuklarını başka yollarla eğitmeye ya da onların okullarını değiştirmeye karar verebilirler.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta