İyi Bir Baba Olmanın 10 Yolu

Her Babanın Bilmesi Ve Yapması Gereken 10 Şey

Çocuklarınızla zaman geçirin

Bir babanın zamanını nasıl geçirdiği, çocuğunun onun için nelerin önemli olduğunu anlamasını sağlar. Eğer her zaman çok meşgul gözükürseniz, ne söylerseniz söyleyin kendini ihmal edilmiş hissedecektir. Çocuğunuza değer vermek başka şeylerden fedakarlık yapmayı gerektirir ama çocuğunuzla zaman geçirmeniz gerekir. Çocuklar çok çabuk büyür. Onları ihmal ederseniz sonsuza kadar bu fırsatı kaçırmış olursunuz.

Sizi dinlemelerini sağlayın

Babalar genellikle çocuklarıyla sadece yanlış bir şey yaptıklarında konuşurlar. Bu nedenle anneleri çocuklarına "baban seninle konuşmak istiyor" dediğinde çocuklar genellikle korkar. Çocuğunuzla konuşmaya, onlar küçükken başlayın böylece büyüdüklerinde de zor konuları konuşmak kolaylaşır. Zaman ayırın ve düşüncelerini ve problemlerini dinleyin.

Sevgiyle disiplin sağlayın

Çocukların ihtiyacı olan rehberlik ve disiplin cezayla değil belli sınırlarla sağlanmalıdır. Çocuklarınıza davranışlarının sonuçlarını hatırlatın ve olumlu davranışlarını ödüllendirin. Sakin ve adil bir biçimde disipline eden babalar çocuklarına sevgilerini göstermiş olurlar.

Onlar için model olun

Fark etmeseler de babalar çocukları için birer örnektir. Babasıyla güzel vakit geçiren bir kız erkeklerin ona nasıl davranması gerektiğini ve evleneceği insanda neler arayacağını bilir. Babalar oğullarına dürüstlük, tevazu ve sorumluluk göstererek hayatta nelerin önemli olduğunu öğretebilirler.

Bir öğretmen olun

Birçok baba, öğretmenin başkaları tarafından yapılan bir şey olduğunu düşünür. Ama çocuklarına doğruyu yanlışı öğreten, onların iyi davranışlarını cesaretlendiren bir baba, çocuğunun iyi tercihler yapmasını sağlayabilir. İlgili babalar çocukların hayatın derslerini öğrenmeleri için günlük hayattaki örnekleri kullanır.

Aile olarak birlikte yemek yiyin

Birlikte yemek yemek sağlıklı aile yaşantısı için gereklidir. Yoğun bir günü düzene sokmanın yanı sıra size çocuğunuzu dinleme şansı da verir. Babalar bu boşlukta çocuklarını dinleyip onlara tavsiyeler verebilirler. Daha da önemlisi bu tüm ailenin her gün bir arada olması için iyi bir fırsattır.

Çocuğunuza kitap okuyun

Televizyonun çocukların hayatına hakim olduğu bir dünyada babaların çocuklarına kitap okuması önemlidir. Çocuklar görmek ve duymak kadar okuyarak ve yaparak da iyi öğrenirler.
Çocuklarınız küçükken onlara okumaya başlayın. Büyüdükçe onların kendi kendine okumaları için yardımcı olun.

Bağlılık gösterin

Çocuklar aileleri tarafından sevildiği, kabul edildiği ve istendiğini bilmeye ve güven duygusuna ihtiyaç duyarlar. Aileler özellikle de babalar çocuklarına rahatça sarılmalı. Çocuğunuza bağlılık göstermek onu sevdiğinizi belli etmenin en iyi yoludur.

Çocuğunuzun Annesine Saygı Gösterin

Bir babanın çocuğu için yapabileceği en iyi şeylerden biri annesine saygı göstermektir. Evliyseniz evliliğinizi güçlü tutun. Evli değilseniz çocuğunuzun annesine saygı göstermek yine önemlidir. Birbirine saygı gösteren ve bunu çocuklarına belli eden anne babalar çocukları için güven dolu bir ortam sağlamış olurlar. Çocuklar bu ortamı gördüklerinde sevildiklerini ve istendiklerini anlarlar.

Unutmayın ki Bir Babanın Görevi Asla bitmez

Çocuklar büyüdüklerinde ve evden ayrılma zamanları geldiğinde bile babalarının tavsiyelerine ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Babalar okul, yeni bir iş ve evlenme konularında olduğu gibi hayatın her döneminde çocuklarının yanında olurlar, onlar evlenip ayrı bir aile kursalar bile.

www.fatherhood.org

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta