Okula Başlamak

Okula başlamak, çocuğunuzun bağımsızlığa ve olgunluğa yolculuğunda büyük bir adımdır. Ve bu durum her ikiniz için özgürlük yaratabildiği gibi sizin gözünüzü de korkutabilir.

Hazırlık

İlk günlerde çocuğunuz yeni yerlerle, insanlarla, kurallarla ve ilişkilerle karşılaşacaktır. Bu hem heyecan verici hem de korkutucu olabilir.
İlk gün öncesinde çocuğunuzun okulunu mutlaka ziyaret edin. Eğer mümkünse, çocuğunuzun yeni öğretmeniyle tanışmasını ve yeni sınıfını görmesini sağlayın. Montlarını asacakları, beslenme kutularını koyacak yerlere bakın, tuvaletleri, oyun bahçesini ve koridorları gösterin. Gittiğiniz her yerde orası ile ilgili konuşun onunla. Bazı çocuklar için sadece bakmak yeterli olacaktır. Fakat dinleyerek daha iyi öğrenenler betimlemelerinizden yararlanacaklardır. Öğretmenden günlük işleyişi öğrenin ve çocuğunuzun ne ile karşılaşacağını anlatın. Son olarak, kendi içinizin rahatlığı için, öğretmene öğrenciler için ne gibi teknikler kullanacağını sorabilirsiniz.

Çocuğunuzu okula alıştırmanın beş yolu

  • Ne zaman yanından geçseniz okulu ona gösterin.
  • Çocuklarınıza okuldayken yaşadığınız güzel anları ve yaptığınız komik şeyleri anlatın.
  • Çocuğunuzla, oyun kartlarından okul inşa edin ve sonra sınıf hikâyeleri yaratıp, oynayın.
  • Okul başlangıçları ile ilgili olumlu kitaplar okuyun.
  • Okula birlikte gidin, böylece çocuğunuz yolu iyice öğrenecektir.

Plan aşaması

Eğer okul, veliler için bir gece düzenlerse, katılın ve çocuğunuzun ilk gününde nelere gereksinim duyacağını not edin.
Okul kıyafetleri ve diğer malzemeler için önceden alış veriş yapın. Son haftaların sıkışıklığından ve istenen bedende kıyafet bulamama zorluğundan kurtulmuş olursunuz. Alış verişi özel bir eğlenceye çevirin

Geri sayım

Eğer çocuğunuz tatildeki gibi geç uyanıyorsa, okul başlamadan bir hafta önce günlük programını değiştirmeye başlayın. Uyku vakitlerini yavaş yavaş geri çekerek, daha düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmesini sağlayın.
Düzenlemeniz gereken şeylerin listesini hazırlayın. Örneğin harçlıklar, öğle yemekleri, spor malzemeleri, resim materyalleri gibi... listeyi dolaba yapıştırın ve gerçekleştirdiğiniz her şeyin üzerine işaret koyun.
İlk gün için hazırlıklara başlayın. Okul başlamadan bir gün önce çocuğunuzla birlikte kıyafetlerini, çantasını ve yiyeceklerini hazırlayabilirsiniz.
Son olarak, ilk gün için saatinizi kurun. Organize olmuş veliler ve çocukları bile ilk günün heyecanıyla fazladan zamana gereksinim duyabilir.

Duygular

Sizin duygularınız çocuğunuza da yol gösterecektir. Eğer ilk gün çocuğunuza güvenle yaklaşırsanız, onlar iyi olacaktır. Okulla ilgili olumlu sözcükler kullanmak, onların endişelerini azaltacaktır.
Okulda ona "hoşçakal" demek çok duygulu anlar yaşamanıza neden olabilir. Fakat çocuğunuzu bir gülümseme ile uğurlamaya çalışın ve okul çıkışında onu almaya geleceğinizi söyleyin. Çok stresli çocuklar bile, okuldan ayrılışınıza çabuk alışırlar. O yüzden okuldan çabuk ayrılın. Eğer çok endişeliyseniz okulu arayıp çocuğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Günün sonu

İlk günlerde okul çıkışlarında erken gelmeye gayret edin. Birkaç dakikalık gecikme bile çocuğunuza çok uzun bir süre gibi gelebilir. Çocuğunuz büyük bir ihtimalle çok yorgun ve acıkmış olacaktır. O yüzden atıştıracak bir şeyler ve biraz sakin bir ortam okul sonrası gereksinim duyduğu şeylerdir.
Onu dinlemeyi bir öncelik haline getirin. Büyük bir ihtimalle okulunda yaşadıklarını anlatacaktır. Bu yüzden ona baskı yapmayın, ona sizinle konuşması için şans verin.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta