Sınav Kaygısı

Kimi sınavlar hayatımızın dönüm noktalarıdır. Sınavların bu kadar önemli olması o sınavla ilgili kaygıları da arttırır. Sınav kaygısı, sınavlarda başarıyı düşüren önemli bir etkendir. Öğrencinin sınavdan beklentisi ile bireysel potansiyelinin uyumsuz oluşu veya olumsuz düşünceleri nedeniyle sınavın kendisi için taşıdığı anlam, gerçek anlamından uzaklaşır ve kaygı kendisini göstermeye başlar. Kaygının fiziksel belirtileri terleme, titreme, solunumun hızlanması, baş ağrısı ve baş dönmesidir. Duygusal belirtileri ise; şaşkınlık, panik hali ve takıntılı düşüncelerdir.

Peki, sınav kaygılarının nedenleri nelerdir?

Yaşam biçimi, sınav hakkında bilgi sahibi olmama, sınava hazırlanma biçimi ve olumsuz düşünceler kaygıyı ortaya çıkaran nedenlerdir. Sınava hazırlanan bir öğrenci uyku düzenine, beslenmesine, sosyal aktivitelerine önem vermelidir. Bütün gün ders çalışmak yerine zamanı etkili kullanarak verimli bir şekilde çalışmalı, boş zamanlarında ise açık havada dinlenmelidir.
Sınavda çıkacak konuları bilmemek, soru tekniklerini tanımamak ve sınav zamanını etkili kullanamamak sınav kaygısını artırır. Sınavda başarılı olmak sınava giren kişinin kontrolündedir. Ama çoğu zaman sınavın verdiği stresle kişiler gereksiz ve yanlış düşüncelere dalarlar. Örneğin, " Kesin başaramayacağım.", "Sınavı geçemezsem ailem beni cezalandırır.",
"Soruları cevaplayabilecek miyim?" gibi cümleler sınav kaygısının başladığını gösterir. Sınav kaygısı az olduğunda başarıyı arttırıcı bir etken bile olabilir. Fakat aşırı kaygı düşünmeyi ve başarıyı engeller.
Sınav kaygısıyla baş etmek, rahatsız edici düşünceleri olumlu düşüncelere dönüştürmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Sınavdan Önce

Sınavdan önce sizi en çok rahatlatan şeyi bulmaya çalışın. Bu, uzun bir banyo yapmak, egzersiz yapmak, müzik dinlemek veya rahatlama kasetleri dinlemek olabilir.
Rahatlama teknikleri öğrenilerek sınavdan önce uygulanabilir.
Sınavın konularına hazırlanmak kadar sınavın nerde ve nasıl olacağını bilmek de önemlidir. Sınava hangi okulda, hangi salonda girdiğinizi, sınavın kaç saat süreceğini ve kaç soru sorulacağını bilmek sizi rahatlatacaktır.
Kafanızda olumlu şeyler canlandırın ve olmasını istediğiniz şeyleri olmuş gibi farz edin. Sınava rahat bir şekilde girdiğinizi, soruları heyecanlanmadan cevapladığınızı hayal ederseniz bu durum size daha normal gelir ve kaygılarınız azalır.
Son dakikaya kadar çalışmayın. Sınavdan önceki gece veya sınav sabahı tekrar yaparsanız kafanız karışır ve daha çok heyecanlanırsınız.

Sınav Sırasında

Sınav salonuna girip yerinize oturduğunuzda aşağıdaki ipuçları sakinleşmenize yardımcı olabilir:

  • Derin bir nefes alın ve yavaşça verin.
  • Tekrar nefes alın ve sırtınızı düzleştirin.
  • Cansız bir nesneye bakarak zihninizi "bu sınavı geçebilirim" düşüncesine odaklayın.
  • Soruları okumaya başladığınız anda tekrar stres yaparsanız odaklanma egzersizlerini tekrar edin. Tüm soruları bir kez gözden geçirin cevaplayabileceğinizi düşündüğünüz soruların yanına işaret koyun. Daha sonra bu soruları dikkatlice okuyun ve doğru şıkkı işaretleyin.
  • Soruları hangi sıraya göre cevaplayacağınıza karar verin. Genellikle emin olduğunuz sorulardan başlamak en iyisidir. Zamanınızı nasıl planlayacağınızı düşünün ve bu plana bağlı kalın.
  • Soruları cevaplarken aklınıza başka soruyla ilgili bir şey gelirse onu kenara not alın ve daha sonra geri dönün.
  • Eğer dikkatiniz dağılırsa veya tekrar panik yaparsanız yine odaklanmaya çalışın. Bunun sizin için zaman kaybı olduğunu düşünüyorsanız unutmayın ki şimdi harcayacağınız bu 5-10 dakika tüm sınavınızın stres ve panik yüzünden mahvolmasını engelleyecektir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta