Gebelik sırasında nasıl beslenmeli, neler yenmelidir?

Tüm yaşamımız boyunca olduğu gibi gebelikte de beslenmenin ana ilkesi "dengeli beslenme" dır. Bebek için yararlı ya da zararlı olabilecek, "yenmesi gerekenler ve gerekmeyenler listesi" oluşturmak işe yarar ve yararlı değildir. Akılda tutulması gereken, bebeğin gereksinimlerinin çok da fazla olmadığıdır. Örneğin, anne adayının gebelik öncesi döneme göre enerji (günlük kalori) ihtiyacı çok fazla artmaz. Çevrenin gebeye gereğinden fazla yemesi için iyi niyetle baskı yapması, doğru olmayan ve sakıncaları olabilecek bir tutumdur. Öte yandan gebelikte kilo almamak amacıyla özel bir diyet de uygulanmamalıdır. Gebe kalmadan önce alınan gıdaya ek olarak her gün fazladan 1 tabak etli yemek (kuru baklagil de olabilir) ya da 2 yumurta, ayrıca 1 bardak süt, 1 dilim ekmek ve 1–2 tane meyve (elma, armut, muz, portakal gibi) yenilmesi yeterli olacaktır.
Kansızlık nedir? Kansızlığın olmaması için neler yapmalıdır?
Gebelikte pek çok sebeple kansızlık görülebilir. Bunlardan en sık görüleni yetersiz beslenme sonucu oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Gebelikte gerek annenin gerekse bebeğin artan gereksinimi nedeni ile içinde demir bulunan hapların (kan hapı) kullanılması önerilir.
Kan hapları gebeliğin beşinci ayından doğum kadar ve doğumdan sonra 1 ay süreyle kullanılmalıdır. Kansızlık, vitamin eksikliğine bağlı kansızlık da olabilir. Bu durum yeşil, çiğ sebzeleri ve eti az yiyen kişilerde görülür. Bu tür kansızlık bir tür vitamin verilerek tedavi edilebilir.

Gebeyken oruç tutulabilir mi?

Gebelikte öğünlerin sık aralarla ve azar azar yenmesi uygundur. Bebeğin ve annenin ihtiyaçları bunu gerektirmektedir. Anne adayının bedeni uzun süreli açlığa karşı dirençli değildir. Ayrıca, gebelikte bulantı, kusma, mide ekşimesi ve mide yanması olabilir. Şu şikayetler uzun süren açlık dönemlerinde daha da artabilir. Bu nedenlerle anne ve bebek sağlığı açısından oruç tutulması doğru değildir. Oruç tuttuğu halde sağlıklı bir gebelik geçiren ve sağlıklı bir bebek dünyaya getiren anneler olmakla birlikte bu durum her zaman geçerli değildir.

Hamilelikte Beslenmenin püf noktaları

Hamilelik boyunca yiyip yiyemeyeceğiniz şeyler hakkında birçok doğru olmayan iddia vardır.
Hamilelikte önemli olan kural doğru beslenme yöntemleri hakkında doğru bilgiye sahip olmaktır.

Burada altını çizdiğimiz potansiyel tehlikeler nadiren bebeğinizi etkiler. Buna rağmen iyi beslenmek zinde kalmanıza, rahat bir doğum geçirmenize ve enerji seviyenizi arttırmanıza yardımcı olur. Eğer kurallara kolaylıkla ayak uydurabilen biriyseniz vereceğimiz tavsiyeler işinize yarayabilir.

İyi Beslenme şu özellikleri taşımalıdır;

Açlığınıza bağlı olarak düzenli yemek yiyin ve gerekli besinleri alabileceğiniz türde yemekler yiyin.

Günlük beslenmeniz şunları içermeli:

 • Taze meyve ve sebzeler, özellikle folik asit içeren turunçgiller ve yeşil sebzeler
 • Ekmek, makarna, tahıl, patates ve hamur işleri gibi karbonhidratlar
 • Yağsız et ve balık, özellikle yağ asidi içeren yağlı balıklar-yine de dikkat etmelisiniz ki bazı balıkları tüketmekten tamamen kaçınmalı veya tüketimini azaltmalısınız
 • Peynir ve yoğurt gibi süt ve mandıra ürünleri-mümkün olduğunca az yağlı ürünler kullanın.
 • Yumurta, fasulye, bakliyat ve mercimek gibi besinler sağlıklı bir diyetin parçasıdır ancak her gün tüketilmesine gerek yoktur.

Araştırmalar gösteriyor ki haftada bir kere balık yiyen annelerin prematüre bebek doğurma riski daha azdır. Hamilelikte tüketilen yağlı balıklar çocukların göz sağlığına iyi gelir. Yine de hamilelikte haftada iki porsiyondan fazla balık tüketilmemelidir. Ton balığı(konserve değil taze) ,uskumru, sardalya, alabalık yağlı balıklardandır.

Köpek balığı, kılıçbalığı yemekten kaçının ve haftada iki filetodan fazla ton balığı yemeyin. Bunun nedeni bu balıklardaki cıva seviyesidir. Yüksek miktardaki cıva bebeğin gelişen sinir sistemine zarar verir.

Gün boyu düzenli su, meyve suyu ve sebze nektarı tüketerek sıvı miktarını artırın. Böylece yorgunluk ve baş ağrılarınız azalır, düzenli tuvalete gitmenize yardımcı olarak idrar torbası ve böbrek sağlığınızı arttırır.

Hamileliğimde vejetaryen diyeti uygulayabilir miyim?

Eğer dengeli bir diyet uygularsanız gerek duyduğunuz tüm besinleri et haricindeki yiyeceklerde de bulabilirsiniz. Eğer beslenmeniz dengesizse ekstra vitamine ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, soya ürünlerindeki B12 vitamini, A ve D vitamini gerekli olur. Ayrıca beslenmenizde yeterli demir aldığınıza emin olun. Vegeteryan olan bir gebe baklagiller, kepekli tahıllar tüketerek bitkisel proteinlerle bebek ve kendilerinin protein ihtiyacını karşılamalıdır. Yumurta, süt ve sütten yapılmış gıdaları da almayan komple vegeteryanlar (vegan) dengeli bir diyetin yani sıra vitamin desteğine de ihtiyaç duyarlar. Hiç hayvansal gıda almayan bu gebelerde özellikle B12 vitamin eksikliği görülebilir. Ayrıca bitkisel gıdalarda daha az yağ olması nedeniyle kalori alımı da yeterli olmayabilir. Veganlarda diğer bazı vitaminler (vit-D) ve kalsiyum, demir çinko gibi mineraller de yeterli alınamayabilir. Bu yüzden diyet kalori, vitamin ve mineraller açısından çok iyi dengelenmeli ve gerekli destek yapılmalıdır. Tamamen vegeteryan (vegan) olan bir gebeye günlük uygun kalori (yas ve vücut kitle indeksine göre) ve mineralin (demir, kalsiyum) yani sıra ; -10 mg (400 IU ) D vitamini - 2 mg vitamin B 12 verilmelidir.

Bu konuları ebeniz, doktorunuz veya diyetisyeninizle tartışmanız iyi olur.

Sağlıklı Beslenme alışkanlığı kazanın

Hamilelik bağışıklık sistemini zayıflatır, yani küçük enfeksiyonlar daha ciddi sonuçlar yaratabilir. Bu enfeksiyonlardan kaçınmak isteyenler bu kuralları takip edebilirler:

 • Bebeğinizin bu enfeksiyonlardan etkilenmemesi için eti iyi pişirin ve sebze, meyveleri yemeden önce iyice yıkayın.
 • Kedinizin çöpünü temizlemeniz veya bahçeyle uğraşmanız gerekiyorsa eldiven giyin. Kedileri yemek hazırladığınız yerlerden uzak tutun.
 • Küflenmiş, bozulmuş peynirlerden kaçının bunlar prematüre veya düşüklere neden olur.
 • Sadece pastörize veya UHT süt tüketin, bunların zararlı mikropları yok edici özelliği vardır.
 • Salmonella (zehirlenmeye neden olan bir bakteri)enfeksiyonundan kaçınmak için iyice kaynamış veya yağda yumurta yiyin.
 • Hamileyken ciğer yemeyin, çünkü ciğer yüksek oranda A vitamini içerir, bu da bebeğinize zarar verir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta