Gebelikte aşılanmalı mı?

Gebeler neden aşılanmalı?

Gebelik ve Aşı; bu iki kelime nedense birarada pek kullanılmaz. Bir çok gebe de aşılanma durumları ile ilgili yeterli bilgiye sahip değiller.Oysa bulaşıcı hastalıkların bir çoğuna karşı geliştirilmiş güvenilir aşılar vardır. Gebelerin hekimlerine danışıp gebelik sırasında ya da çocuk doğduktan sonra aşı olma ihtiyaçları olup olmadığına karar vermeleri gerekir.

Aşılara güvenelim mi?

Aşıların güvenilirlikleri, saflıkları ve etkinlikleri düzenli olarak kontrol edilir. Bazı kişiler ise aşıların içerdiği maddelerden birine karşı alerjik olabilir, bu durumlarda hekimle görüşmeden aşıya karar vermemek gerekir.

Aşı anne karnındaki bebeğe zararlı mı?

Başta canlı virüs aşıları olmak üzere birçok aşının gebelere yapılması sakıncalıdır. (Canlı virüs aşısı, içeriğinde kızamık, kızamıkçık gibi canlı virüslerin bulunduğu aşılardır.) Bazı aşıların gebeliğin ilk üç ayında yapılması sakıncalıdır, bazıları ise ya gebelik oluşumundan en az üç ay önce ya da hemen doğum sonrasında uygulanmalıdır.

Gebelikte uygulanabilen aşılar

Enfeksiyon riski altında bulunan gebelere güvenle yapılabilecek aşılar şunlardır:

Hepatit B aşısı: Bu hastalık açısından risk altında olup virüs için yapılan testleri negatif olan gebeler bu aşıyı olabilirler. Aşılanma anneyi ve bebeği doğum öncesi ve sonrasında hastalıktan korur.

Grip (İnfluenza) aşısı: Bu aşı gebelik süresince anne adayını ciddi gribal enfeksiyondan korumak için gebelik süresi 14 haftayı aştıktan sonra uygulanır. Anne adayında gribe bağlı ciddi problemlerin beklendiği bir hastalığın olması durumunda aşı gebeliğin diğer aşamalarında da uygulanabilir. Bun ahekiminizin karar vermesi gerekir.

Difteri/ Tetanoz aşısı: Bu aşı her gebe için rutin olarak önerilir. Hiç aşı olmamış ya da 10 yıldır tekrar aşılanmamış anne adayları aşılanmalıdır.

Gebelikte uygulanmaması gereken aşılar

Belirttiğimiz aşılar anne karnındaki bebeğe bulaşabilir ve erken doğum, düşük veya bebekte anomalilere yol açabilirler:

Hepatit A aşısı: Bu aşının gebelik sırasında uygulanmasının güvenliği henüz tesbit edilmediğinden kullanılmamalıdır. Virüs açısından risk altında olan gebeler bunu hekimleri ile görüşmeliler.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı (Üçlü aşı): Kadınların bu aşıları olduktan sonra en az üç ay kesinlikle gebe kalmamaları gerekir. İlk testlerde kızamıkçık bağışıklığının oluşmamış olduğu görülürse, doğumdan sonra aşılanma önerilir.

Suçiçeği aşısı: Bu aşı yapıldıktan sonra en az bir ay gebe kalınmaması önerilir.

Pnömokok (zatürre) aşısı: Bu aşının gebelikteki güvenilirliği henüz bilinmediğinden önerilmemektedir. Kronik hastalığı olan gebeler hekimlerine danışmalıdırlar.

Oral polio ve inaktive polio aşıları: Gebelerde bu iki aşıda önerilmemektedir.

Aşıların yan etkileri:

Önerilen aşılardan sonra bile bazı ufak tefek yan etkiler görülebilir. Ciddi yan etkilerin mutlaka hekime bildirilmesi gerekir.

Hepatit B aşısından sonra ateş ve enjeksiyon yerinde uyuşukluk gelişebilir. Grip aşısından sonra ateş ve enjeksiyon bölgesinde birkaç gün sürebilen kızarıklık ve şişme görülebilir. Difteri / boğmaca aşısı, hafif ateş ile enjeksiyon bölgesinde şişliğe yolaçabilir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta