Hamileliğin Belirtileri

Hamileliğin en bilinen belirtisi periyodun kaçırılmasıdır; fakat bunun dışında sizin hamile olduğunuzu anlamanıza yarayacak başka belirtiler vardır.

Orada, içerde bir bebek mi var?

Çoğu kadın periyodu gecikene kadar hamile olduğundan şüphelenmez. Fakat bakmanız gereken başka belirtilerde vardır;

  • Mide bulantısı hissi
  • Kimi zaman metalik olarak adlandırılabilecek şekilde ağızda oluşan değişik tat hissi
  • Göğüs ucundaki şişkinliğin daha belirgin hale gelmesi
  • Karın ağrısı
  • Yorgunluk
  • Kahve ve yağlı yiyecekler gibi belli başlı şeylerden uzaklaşma
  • Vajinal akıntılarda artış

Bazı kadınlarda çok az miktarda kanama görülebilir. Bu olay, kadın tarafından sanki periyodu gecikmemiş gibi algılanabilir. Hâlbuki bu yanıltıcıdır.

Test Etmek...

Şimdi ise gerçekten bebek sahibi olup olmadığınızı öğrenme zamanı.

Hamilelik testlerini; gebe kaldığınızı düşündüğünüz zamandan 2-3 hafta sonra ya da periyodunuzu kaçırdığınızı fark ettiğiniz ilk gün yapabilirsiniz.

Bu testler; idrardaki Beta-HCG ( human chorionic gonagotrophin) hormonunu ölçerler. Plastik çubuktaki kimyasal madde hormonunuzla karşılaştığı anda renk değiştirme özelliğine sahip, bu nedenle test için çubuğun ucuna azıcık bir miktar damlatılması yeterli olacaktır. Sonucu ise çubuğun üzerindeki küçük pencereden izleyebilirsiniz.

Hamilelik Testleri Genellikle Doğru Sonuçlar Verir

Hamilelik testlerinin sonuçları genellikle doğrudur; tabii ancak düzenli olarak uygulandığı sürece. Tabii ki yanlış sonuç almakta olasıdır. Örneğin; hamile olduğunuz halde test sizi hamile göstermeyebilir. Bundan sonra eğer hala periyodunuz gelmediyse; ya testi tekrarlayın ya da doktorunuza başvurun.

Birinci olarak uyguladığınız hamilelik testi pozitif; ikinci olarak uyguladığınız test ise negatif olabilir, ya da testin sonucu pozitif çıktıktan sonra periyodunuz başlayabilir. Periyodunuz da diğer zamanlara nazaran daha ağır ve daha akıntılı geçiyorsa; bunun anlamı hamileliğinizin sona ermiş olmasıdır. Bu çok erken meydana gelen bir düşük örneğidir ve bu sizin vücudunuzun zarar görmüş embriyonun vücudunuzda oluşturabileceği etkilere karşı kendini korumak amacıyla aldığı bir çeşit önlemdir. Fakat bu demek değildir ki; bir daha asla hamile kalamayacaksınız.

Hamilelik testlerini, süpermarketlerden alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı doktorlar, aile planlama klinikleri ve genç insanlara ait servisler kimi eczanelerde yapılan testleri önermektedirler.

Doğum Ne Zaman Gerçekleşecek?

Hamileliğinizin süresi son periyodunuzun ilk gününden başlanarak hesaplanır, her ne kadar gerçekte hamileliğiniz o tarihten önce ya da sonra başlamışta olsa( tabii aslında bu durum periyotlarınızın süresine bağlı.) Bu nedenle bebeğiniz genellikle hesaplanan tarihten 2 hafta önce ya da sonra da dünyaya gelebilir, hiçbir sorun yoktur.

Doğumun gerçekleşeceği tarihi hesaplayarak, o zamana kadar hafta hafta vücudunuzda meydana gelecek olan değişiklikleri hamilelik takvimine kaydedin. Bütün bilmeniz gereken aslında sadece son periyodunuzun ilk günü.

Çoğu kadın, doğum öncesi endişeleri için aile doktorlarına başvururlar; fakat doktorların yanı sıra ( eğer tercih ederseniz) ebelere de endişeleriniz hakkında başvurabilirsiniz. Onlar da size yardımcı olacaklarıdır.

Doktorun Benim Hamileliğimi Doğrulaması Gerekir mi?

Genellikle gerekmez. Eğer testinizin sonucu pozitif ise, sadece doktorunuza haber vermeniz yeterli olacaktır. Onlar genellikle tekrar test yapmazlar ama siz kendinizi tarihten emin hissetmiyorsanız, belki tarih için test yapabilirler. Hamileliğin çok başında rahminizin genişliği ve embriyonun yerini bulmak için ultrason muayenesi yapılabilir. Bu da size, hamileliğiniz hakkında bilgi verir.
Eğer sağlıklıysanız ve hiçbir problem beklemiyorsanız; bu testi gereksiz bulabilirsiniz; ne de olsa tarih hakkında daha sonra da bilgi edinebilirsiniz.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta