Hamilelik Hastalığı

Bulantı

Yemek kokusu kendinizi kötü hissetmenizi mi sağlıyor? Kızarmış yumurtayı düşünmek bile midenizi bulandırmaya yetiyor mu? Eğer durum böyleyse hamilelik hastalıklarına yakalanmışsınız demektir.

Zamanla daha iyi olacaksınız...

" Sabah hastalıkları"nın günün her saatinde meydana gelebileceğini fark etmek çok önemli; her ne kadar genelde sabahın erken saatlerinde meydana gelse de. Hamileliğin başında bayanların hastalık hissiyle uyanmaları kesinlikle olağandışı değildir.

Hasta hissetmek, ilk periyodunuzu kaçırdığınızı fark etmenizden daha önce başlayabilir; fakat bir süre sonra geçer ve 3. aydan sonra kendinizi daha iyi hissedersiniz. Tabii herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Bazı kadınlar hamileliklerinin başından sonuna kadar kendilerini hasta hissedebilirler.

Bunu olmasının iyi bir sebebi var

Hastalıkların hamilelik hormonlarından kaynaklandığına inanılıyor. Bunlar vücutta harekete geçtiklerinde bütün organlarınızı etkilerler ve vücudu yeni hayatına tutunması için hazırlarlar. Bunların etkilerinden en kötüleri mide bulantısı, sürekli yorgunluk hissidir ve uykusuzluktur.

Anne doğası aracı mıdır?

Bir teoriye göre vücudunuz fetüsü dış etkilere karşı koruyor. Kötü bir şekilde nüfuz eden hastalıktan – kusma da dahil olmak üzere – bayanlarda düşük riskini azaltır ve bu hastalık duygusu genelde bebeğin ana organları geliştiğinde biter.

Diğer bir teoriye göre de; anne vücudundaki fazla besinler plasentaya oradan da bebeğe giderek, onu besler.

Daha iyi hissetmek için kendinize yardın edin

Sık sık yemek yemek belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olur. Yağlı yiyeceklerden özellikle de yağlı ve sindirim sisteminizi zorlayacak yiyeceklerden uzak durun.
Birkaç saat boyunca midenizin boş kalmasına izin vermeyin. Sisteminizi işletecek kraker ya da sade tost yiyin.

Krakerleri yatağınızın başucunda bulundurun ve sabahları yataktan kalkmadan önce 1–2 tane yiyin.

Meyve ya da iştah açıcı yiyecekler mide bulantısını engellemede tatlı yiyeceklere göre daha işe yarar.

Canınızın istediği şeyler yiyin.
Zencefil, hastalık duygusunu yok etmeye yardımcıdır. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca zencefili değişik formlarda tüketmeye özen gösterin. Özellikle zencefil çayı ve zencefilli bisküviyi deneyin.

Diğer ipuçları içinse doktorunuza danışın. Eğer hastalık duygusu vücut sağlığınızı etkiliyorsa, yemek içmekte zorlanıyorsanız, kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız; mutlaka yardım isteyin. Aşırı hamilelik hastalığı duygusu ya da hyperemezis gravidorum hastanede yatmanızı gerektirebilir. Bazı durumlarda ise; ilaç tedavisine başvurulması gerekebilir. Hamilelik, hastalıkları şiddetli da dâhil olmak üzere, hiçbir şekilde bebeğinizi etkilemez.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta