Hamilelikte Beslenmenin püf noktaları

Hamilelikte Kafein Zararlı mıdır?

Kafeinin yüksek oranda tüketimi düşüklere neden olur. Hamile bir kadın günde 4 fincandan fazla kahve içmemelidir. Unutmayın ki kola da kafein içerir.

İçki, Sigara ve Diğer Tehlikeler

Nadiren içilen bir bardak alkolün bebeğinize zararı olmadığı düşünülür. Sürekli ve ağır içki kalıcı beyin ve gelişme bozukluklarına neden olur.

Eğer sigara içiyorsanız bırakmak için yardım alın. Sigara kanınızdaki karbon monoksit seviyesini arttırır, bebeğinize giden oksijen miktarını azaltır, bebeğin gelişimini etkiler ve onu enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Ayrıca sigara ölü doğum veya erken doğum riskini artırır. Doğumdan sonra bebek ölümlerini de arttırır. Eşiniz sigarayı bırakmalı siz de sigaralı ortamlardan kaçınmalısınız.

Esrar ve ecstasy gibi sokak uyuşturucuları hamilelik süresince risklidir, çünkü sizinki kadar bebeğinizin de kanına karışır. Eroin ve kokain bebeklerde ciddi bağımlılıklara yol açabilir. İhtiyaç duyuyorsanız ebenize veya doktorunuza danışın.

Bulaşıcı hastalıklar da riskli olabilir. Artık birçok kadın bu hastalıklara karşı aşılanma sayesinde korunuyor ama yine de kızamığı olan insanlardan uzak durmalısınız-gelişim problemleri ve ölü doğuma neden olabilir.

İşyerinizde zehirli kimyasal maddeler veya röntgen ışınlarıyla uğraşıyorsanız sağlığınız risk altındadır; bu nedenle işvereniniz yasal olarak size izin vermek zorundadır.

Hamilelikte Folik Asit Alımı

Folik asit belli yiyeceklerde bulunan bir B vitaminidir. Bebeğinizin belkemiği ve beyin gelişimi tamamlanmasında folik asit sinir uçları bozukluklarını azaltır.

Yalnızca diyet yoluyla gerekli folik asit miktarı alınamayacağı için hamile veya hamile olmak isteyen bayanlara hamileliğin 12nci haftasına kadar 400mg folik asit desteği alması tavsiye edilir.

Folik asit içeren yiyecekler:

 • Yeşil sebzeler
 • Tahıl-bazı hamur işi ve tahıl ürünleri folik asitle güçlendirilmiştir(bunun için paketlerde yazan içerikleri okuyun)
 • Portakal, greyfurt, muz
 • Fasulye ve bakliyat
 • Süt ve yoğurt

Folik asit destekleri doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir veya eczane ve süper Marketlerden bulunabilir.

Demir Alımı

Bir çok insan dengeli ve çeşitli beslenmeyle gerekli olan tüm demiri alır, ancak hamileyken demir eksiliği oluşur; bu yüzden diyetinize demir açısından zengin yiyecekler katmalısınız. Demir içeren yiyecekler:

 • Et
 • Yeşil sebze
 • Fındık
 • Kepekli ürünler, esmer pirinç
 • Kuru meyve
 • Yumurta

Hamilelikte Kilo Alımı

Sağlıklı beslenmek bir diyette önceliktir. Doktor tavsiyesi olmadan kilo verdirici diyetler yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun başka bir yolu yok-hamileyken kilo alacaksınız. Genel olarak hamile bir insan 10–13 kilo alır ama aldığınız kilo hamilelik öncesi kilonuz, sağlığınız ve metabolizmanızla ilgilidir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta