Hamilelikte Deri ve saç değişiklikleri

Hamile bayanlar genelde neşeli ve heyecanlı olurlar. Fakat hamilelik saçta ve deride bazı umulmadık etkiler yaratabilir.
Hamilelik sırasında dış görünüşünüzde bir sürü değişiklik fark edeceksiniz. Görünenlerin yanı sıra saç ve deri yapınızda da birtakım değişiklikler olabilir.

Pigment değişiklikleri

Derinizdeki etkiler, ancak 20. haftanın sonuna doğru fark edilir hale gelir. Deriniz ne kadar koyuysa değişiklikler o kadar kolay fark edilir. Açık tenliyseniz ya da kızıl saç rengine sahipseniz, değişiklikleri fark etmede zorlanabilirsiniz. Pigment değişiklikleri denince;

  • Göğüs ucunuz koyulaşır. Daha büyük ve çıkıntılı gözükür. Göğüs ucunuzun etrafındaki halka genişler.
  • Göğsünüzün ortasında ya da karnınızda koyu bir çizgi oluşur.

Güneşte düzgün olmayan bronzlaşmanın görülmesi vücuttaki düzensiz pigmentlerin sonucudur. Güneşlenmenin bebeğe zarar vereceğine dair hiçbir kanıtın olmamasına rağmen, bazı bronzlaşma dükkânları hamileyken güneşe çıkılmamasını tavsiye ediyorlar.

Yine hormonların etkisi ile karın ortasında koyu bir çizgi ortaya çıkabilir.Benzer şekilde yüzde de gebelik maskesi adı verilen renk değişimleri saptanabilir. Avuç içlerinde kızarıklıklar nadiren görülür. Hızlı büyümeden ötürü karın duvarı ve memelerde çatlaklar saptanabilir. Terleme artabilir, sivilceler ortaya çıkabilir.

Kuru cilt

Eğer cildiniz kuruysa ve kaşınıyorsa nemlendirici banyo ve duş ürünleri size yardımcı olacaktır. Eğer vücudunuz sürekli olarak kaşınıyorsa, bu kolestazis adı verilen bir durumun belirtisidir ki; bu durum karaciğer ve böbreklerinizi etkiler. Bunların yanı sıra da bebeğinize zarar verir. Bütün bu nedenlerden dolayı böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza haber verip, ondan yardım isteyin.

Vücut çatlakları

Vücut çatlakları genellikle ailevidir ve 6. aydan sonra karın bölgenizde, uyluk bölgenizde ve göğsünüzde oluşur. Bunlar; kırılmış elastik fibrinlerin vücut dışındaki işaretleridir ve bunlar ilk başta kırmızı görünmelerine rağmen daha sonra gümüş rengine dönerler. Bunların etkilerini yok etmek için birtakım kremler ve jeller vardır ama bunlar kırılmış fibrinlerin vücut dışındaki görüntüleri için hiçbir şey yapamazlar. Vücut çatlakları ailevidir bu nedenle eğer annenizde varsa, büyük ihtimalle sizde de olacaktır.

Saçınız

Hamilelikte saçlarınız her zamankinden parlak ve kalın görünebilirler. Bunun nedeni; hamilelik sırasında saçınızın günlük kaybının azalmasıdır. Doğumdan sonra da saçınızın çok sık aralıklarla döküldüğünü görebilirsiniz. Bu durum normaldir, endişe edecek bir yanı yoktur. Ama yine de bu konuda çok fazla endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta