Hamilelikte Egzersiz ve Fitness

Egzersiz hamileliğin her aşamasıyla baş etmenize yardımcı olur. Egzersiz bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hamileliği algılamanız ve eğlenmeni ve vücudunuzu doğuma hazırlamanız için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Olimpik Atlet Olmak Zorunda Değilsiniz

Bir atlet olmanıza gerek yok ama merdivenleri rahatça tırmanabilmeniz ve belli ağırlıktaki şeyleri (uyuyan bebek gibi)kaldırabilmeniz için egzersiz önemlidir.

Hamilelik boyunca kilo alacağınız için kaslarınız ve duruşunuz aşırı çalışacak ve yük altında kalacak. Doğumun yorucu sürecini yaşamadan önce güçlen!

İyi haber şu ki, kalp ve akciğer sisteminiz ne kadar iyi olursa, doğum için o kadar dayanıklı olacaksınız. Gelişmiş kas gücü, aynı zamanda, zor pozisyonlar için (çömelme gibi) kolaylık sağlar.

Egzersiz ayrıca şunlara yardımcı olur:

  • Kabızlık
  • Sırt ağrısı
  • Bitkinlik
  • Damar tıkanıklığı
  • Dolaşım problemleri

Kaçınılması Gereken Egzersizler

Temas sporlarından kaçınılmalı(karate gibi).Yüksek bir yerden düşme riski olan sporlardan kaçınılmalı; bebek çarpma ve düşmelerden korunmalıdır.

Bebeğinize size ne zararı olacağını bilinmediğinden tüplü dalış tavsiye edilmez. Derinde basınç artışı olabilir ve nitrojen rahatsızlığı da zararlı olabilir.

Yüksek etkili aerobik, zor yoga duruşları veya koşmak gibi eklem ve liflerinize baskı yapan her türlü şey daha yavaş yapılmalı. Hamilelik sırasında böyle sancıların riski fazladır, çünkü bebeğin doğması için pelvis kaslarını açan hormonlarınız eklemleriniz ve liflerinizi gevşetir.

Eğlenceli Egzersizler

Hızlı yürüyüş ve yüzme hamilelik sırasında ideal sporlardandır. Bisiklet de iyi bir egzersizdir. Vücudunuz büyüdükçe kilonuzun dağlımı konusundaki değişikliklere alışmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Hamilelikten önce de bir egzersiz salonuna gidiyorduysanız hocanıza hamile olduğunuzu söyleyin.

Su Bebeği

Hamilelikte su içinde egzersiz yapmak güvenli ve eğlencelidir ve hamileliğin sonlarındaki bel ağrılarına da iyi gelir. su, tüm vücudunuzu destekler ve istediğiniz kadar enerjik ve rahat olabilirsiniz. Bazı özel havuzlar hamilelere uygun ebe veya fizik tedavi uzmanı kontrolünde özel dersler vermektedir.

Leğen Kemiği

Leğen kemiği rahim, bağırsak ve idrar torbasını destekleyen kaslardan oluşur. Hamilelik ve doğum bu kaslara baskı yapar ve öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrarınızı kaçırdığınızı fark edersiniz. Bu kasları sertleştirebilir böylece güçlerinin devamını sağlar ve doğumdan sonra kolayca geri kazanabilirsiniz.

Pelvik kaslarınızı sıkıp bırakın (tuvaletinizi tutmaya çalışır gibi).5 saniye sıkıp bırakın. Her gün bunu on kere yapmaya çalışın, ama tuvaletiniz varken bu egzersizi yapmayın.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta