Hamilelikte eş-dost tavsiyesiyle başa çıkmak

Arkadaşlarınız ve aileniz sizin hamilelik haberinizle çok mutlu olabilirler; fakat içten içe sadece kendi deneyimlerini düşünüyor olabilirler.
Bu, bizim zamanımızda böyle değildi...
Bir süre sonra insanları davranışlarınız, beslenmeniz, doğumunuz, bebeğinizi besleme şekliniz gibi bir sürü konuda size tavsiye verirken bulacaksınız. İsim, okul ve tatil seçenekleriyle ilgili verebilecekleri tavsiyelerden bahsetmiyoruz bile.

Hamile bir kadın, her gün yaptığı gibi kahvesini içerken " Bunu gerçekten içmeli misin?" şeklinde seçimlerini sorgulayan bir soruyla karşılaşabilir.

İnsanlar; kendilerine olanlardan ya da olmasını istediklerinden yola çıkarak size bilmişlik taslayabilir.

" Oh, bence doğumda epidural anestezi almak istemezsin. Ben onu denemiştim ve hiçbir işe yaramamıştı. Bir de üstüne üstlük günlerce baş ağrısı yapıyor."

" Bence bir dadı tutmalısın/bebeğini kendi başına büyütmelisin/işini değiştirmelisin/başka bir eve taşınmalısın/arabanı değiştirmelisin..."

Tavsiye listesi sonsuzdur ve en kötüsü ise; istenmeden verilmesi ve sizi tedirgin etmesidir.

Endişeyle başa çıkmak

Hamile olmak ve bir bebek dünyaya getirmek başlı başına bir maceradır. Evet, çok heyecan verici bir şeydir; fakat risklerini ve zorluklarını göz önünde bulundurmalısınız. Gelecekle ilgili, kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığıyla ilgili ve tabii bütün bunlarla nasıl başa çıkacağınızla ilgili birtakım şüpheleriniz ve endişeleriniz olacaktır.

Bütün bunlar – diğer insanların fikirleri ve tecrübeleri- sizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Başa çıkmanın yolları

  • İnsanlara ilgileri için teşekkür edin; sonra da kendi bildiğinizi yapın.
  • Kendinizi bilgilendirin – güvenilir ve mantıklı kaynaklar kullanın.
  • Fikrinizi belirtin – eğer diğer insanların fikirlerinden bıktıysanız ısrarcı olun ve "Teşekkürler fakat sanırım ben kendi başımın çaresine bakabilirim." deyin.
  • Fikirlerine güvendiğiniz ve sizi yeni endişelere sürüklemeyecek insanlarla konuşun; örn. Doğum öncesi kurslarındaki diğer anne-baba adayları olabilir.
  • Eşinizle konuşun – birbirinizin güvenini tazeleyin.
  • Eğlenceli tarafını görün – insanların müdahalelerini sizin işinize karışmak olarak değil de, sadece fikirlerini beyan ettikleri şeklinde yorumlayın ve ilgi odağı olmanın keyfini çıkarmaya çalışın.

Bilgilerin kontrolü

Bilgilerin kaynağına bakın. Nerden geldiğini, kimin söylediğini ve ne zaman söylendiğini araştırın. Örneğin saygın bir doktor dergilerindeki araştırmayı renkli magazin dergilerindeki araştırmadan daha fazla dikkate alın.

Fikirlerine güvendiğiniz kişilere duyduklarınızı ve okuduklarınızı danışın. Bir dahaki doğum öncesi randevunuzda ebenizle konuşun. Eğer sizi gerçekten çok rahatsız eden bir şey varsa kliniğe telefon edin.

Şu ana kadar bildiklerinizle örtüşüp örtüşmediğini kendinize sorun. Örtüşüyor mu, ya da diğer bir deyişle mantıklı geliyor mu?

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta