İş Hayatında Başarı

İş hayatında başarılı olmak için önünüze hedefler koymalısınız. Koyduğunuzu bu hedef gerçekçi ve ulaşılabilir olmalı. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız zaten başarmanız zor. Sadece güvenmek de yeterli olmayabilir. Artı ve eksilerinizi bilmeniz hedefinizi belirlemenizi kolaylaştıracaktır. En iyi yaptığınız şey ne ise onun üzerine odaklanmalısınız.

İnançlarınıza ve prensiplerinize ters düşen ortamlarda başarı şansınız düşer. Şirketin hedefi sizinkiyle ters ise bu veriminizi düşürür.

İşyerinde motivasyonunuzdan siz sorumlusunuz. Yöneticileriniz gelip sizi teşvik etmek için uğraşmayacaktır. Bunun için sorumluluk almalı ve girişimci davranmalısınız. Olduğunuz yerde saymazsanız bu patronunuzun gözünden de kaçmaz ve belki de alacağınız ikramiye sizi motive etmeye yetecektir.

Peki, işverenlerin dikkat ettikleri püf noktaları nelerdir? Sizden tam olarak ne istiyorlar? İşte bu soruların cevapları ve bazı ipuçları:

 • Aldığınız eğitime ve daha önceki başarılarınıza güveniyor olabilirsiniz. Ama patronunuz meslek bilgisinin yanı sıra işyerinizle ve ekiple uyum sağlamanızı ister. Bu nedenle işvereninizle ve iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmanız önemlidir.
 • Yeni başladığınız bir işte konuşmaktan çok dinlemeye önem vermelisiniz. Kimin iyi, kimin kötü olduğunu görmek, şirket ve çalışanları hakkında iyi bilgi edinmek için ilk zamanlar dinlemeyi tercih etmelisiniz.
 • Eğer ofisteki herkes benzer giyiniyorsa siz de yeni başladığınızda böyle giyinin. Daha sonra kendi tarzınızda giyinmeye başlayabilirsiniz. Ancak ilk başlarda çok aykırı gözükmemek iyi olacaktır.
 • İş ortamı ne kadar ciddi bir ortam olsa da bu hiç gülümsemeyeceğiniz anlamına gelmez. Güler yüzlü olmanız size artı puan kazandıracaktır.
 • Her şeyi bilmeniz beklenmiyor. Bu nedenle bilmediğiniz şeyleri başkalarına sormanızın bir zararı yok. Ancak sürekli soru sormak da iticilik yaratabilir.
 • İşvereninizin sizden ne beklediğini anlamak için işten çıkarılmayı beklemenize gerek yok. Onun size karşı tavırlarından yaptıklarınızdan memnun kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz. Bu şekilde onu memnun eden şeyleri yapmaya devam ederek yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.
 • İşyerinizde yaşadığınız problemleri asla patronunuza yansıtmayın. Örneğin, "Yeni aldığımız makine bozuldu, ne yapmalıyız?" gibi bir soru yerine sorununun üzerine çalıştığınızı, ancak bazı konularda patronunuzun yardımına ihtiyaç duyabileceğinizi söyleyebilirsiniz.
 • Ekip çalışmalarında yapılan hataları üstlenmekten kaçınmayın. Bunun için patronunuzdan özür dilemek yerine bir çözüm sunun ve durumu düzeltmeye çalışın.
 • İş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi güçlendirmek için ufak sürprizler yapın. Örneğin, hepsinin hoşlanacağı bir kraker ikram edebilirsiniz.
 • Bir projeyi bitirdiğinizde tüm yer alanlara bir e-mail atın (yöneticilere de dâhil). Projenin başarıyla tamamlandığını, yer alan herkese, özellikle belli bir şahısa teşekkür edin. Bu patronunuzun sizi lider olarak görmesi için çok önemli bir stratejidir.
 • Olumsuz bir haber vereceğiniz zaman ya yüz yüze konuşun ya da telefon açın. Eğer birisi mail yoluyla sizinle tartışmaya çalışıyorsa bu tartışmaya devam etmeyin ve hemen telefonla arayın. Ancak olumlu konuşmalarınızda e-mail kullanın çünkü bu birçok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Daha küçük ayrıntılara bakacak olursak; işyerindeki ofis eşyalarını kişisel işleriniz için kullanmamalısınız, özel işlerinizi iş saatleri dışında yapmalısınız, çalıştığınız masayı sürekli toparlamalısınız, ayrıca dış görünüşünüz de özenli olmalı ve sürekli yanınızda ıslak mendil, parfüm bulundurmalısınız.

Sonuç olarak, iş hayatınızda başarılı olmak için kendinize bir hedef koymalı, bu hedefe tırmanmak için kendinizi geliştirmelisiniz. Ama unutmayın ki, insan ilişkileri ile ilgili küçük ayrıntılar da iş hayatınızı daha başarılı kılmaya yardımcı olur.

www.gallagher.com/tipstosuccessatwork

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta