Naturopati Nedir?

Naturopati, organizmanın kendi sağlığı açısından her zaman en uygun çözümü kendiliğinden bulacağı ilkesine dayalı bir tedavi yöntemidir. Hastalıkların, bazı dış etkenlerin organizmanın dengesini bozması sonucu geliştiğini anlatır. Yönteme göre bu etkenler ortadan kaldırıldığı takdirde kendi kendini iyileştirici güçle yeniden sağlıklı bir hale gelmek mümkündür.

Teorisi ve tarihi gelişmesi

Naturopatinin kökenleri antik yunanda yaşamış ve sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme ve egzersiz yapmanın sağlığın temelleri olduğuna inanan hipokrata kadar gider. Hipokrat aynı zamanda tedavilerin vücudun doğal iyileşme yeteneğini uyarması gerektiğine inanırdı.

19. yüzyılda Avusturyalı rahip Kneipp ve Alman Preissnitz bu fikri geliştirip modern naturopatinin temel kuramlarını ortaya koydular:

  1. Doğal şifa: Vücudun kendini iyileştirme kapasitesi vardır
  2. Doğal hijyen: Vücudun sağlıklı kalmak için temiz hava ve suya, düzenli egzersiz ve taze gıdaya ihtiyacı vardır.

1890'larda bu fikirler Amerika kıtasına geldi ve burada ilk naturopatik okul kuruldu.

Naturopati ilkeleri, bedenin kendini iyileş­tirme yeteneği olduğunu ileri sürer, hastalık belirtilerinin bedenin kendini düzeltme girişimi olduğunu ve baskılanmaması gerektiğini söyler. Tedavi daha kötü bir zarar vermemeli ve hasta­lığa göre değil de kişiye göre düzenlenmelidir. Tedavinin temel hedefi hastaları kendi sağlıklarına önem vermeleri için eğitmektir.

Naturopatide hastalık, bir organizma gerektiği gibi işlev yapmadığında doğal ola­rak ortaya çıkan bir durumdur ve amaç bu­nunla savaşmanın en iyi yolunu ortaya çıkar­maktır. Sağlığı geri kazanmak için, bedenin kendi doğal iyileşme güçlerini desteklemek üzere çeşitli terapiler kullanırlar.

Naturopatlara göre, iyi bir sağlık için temel gereksinimler, temiz hava, temiz su, hafif egzersiz, gevşeme ve iyi bir diyettir. Hastalığın nedenleri kimyasal, mekanik ya da psikolojik olabilir.

Ne için kullanılır?

Bir naturopatın tedavi şekli doğrudan şikayet ile ilgilenmek yerine vücudun doğal savunma mekanizmalarını kuvvetlendirmek olacaktır. Bir naturopat aracılığıyla görmeniz olası tedavilerin başında hidroterapi ve beslenme terapisi gelir. Beslenme terapisi oruç tutmayı, özel diyetleri, belirli besinlerin ortadan kaldırılmasını ve birlikte bedenin dinlenmesine ve zehirleri uzaklaştırmasına olanak tanıyan kaynamış içecekleri kapsar. Bu önlemler geçicidir, ancak uzun süreli diyet değişiklikleri de önerilebilir.

Ek besinler ve bitkisel yada homeopatik ilaçlar da salık verilebilir. Hidroterapide sıcak – soğuk banyolar, kaplıca tedavileri vardır. Dolaşımın ve lenfatik sistemin uyarılması için bitkisel kompresler, kuru cildin ovalanması gibi yöntemler uygulanır.

Naturopatlar, osteopati, masajla tedavi ve Alexander Tekniği gibi tedavileri kullanarak fiziksel ve hareketle ilgili sorunları tedavi eder­ler. Kas gerilimini hafifletebilen özel yumuşak doku teknikleri, eklemlerle birlikte bedenin herhangi bir kısmındaki serbest hareket konu­larında deneyimlidirler. Hastaya evde uygulamak üzere egzersiz tavsiye edebilirler. Psikolojik durumunuza yar­dımcı olmak için, meditasyon ve gevşeme öğ­retebilir nefes egzersizlerini kullanabilirler.

Naturopati, yaşı ve şikayeti ne olursa ol­sun, herkes için yararlı olabilir ve önleyici ola­rak da kullanılabilir. Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, saman nezlesi, astım, migren ve baş ağrıları sık olarak kullanıldığı durumlardır.

Süreç

Naturopatlar tanı için, tansiyon ölçümü, kan ve idrar tahlili, solunum testleri gibi bilinen tıbbi teknikleri ve iridoloji gibi (irisin incelenmesi) alternatif teknikleri kullanırlar.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta