Sağlıklı Yaşam Sırları

Kendinize ayıracağınız fazladan birkaç dakika ve herkesin bilmesi gereken noktalar ile sağlığınıza sağlık katmanız mümkün. Sağlıklı ve dinç olmak, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir öğesidir. Uzmanlara göre sağlıklı ve uzun bir ömür için çok karmaşık formüllere gerek yok. Günde ekstra bir meyve yemekle ya da asansör yerine merdivenleri kullanmakla işe başlayabilirsiniz.

İşte uzun yaşamaya yardımcı gündelik bilgiler:

 • Her sabah bir bardak taze sıkılmış portakal suyu için.
 • Günde sadece 5 ince dilim kepek ekmeği yiyin. Bu ince dilimlerle günde ekstra 250, haftada ise 1.750 kaloriden kurtulursunuz.
 • Çekirdeği ile birlikte bol miktarda üzüm tüketerek kalp krizi riskinizi düşürebilirsiniz. Üzüm ayrıca antioksidan etkisi taşır.
 • Kırmızı et ağırlıklı beslenmeyi kesinlikle bırakın. Ama yemeklerinize kırmızı veya beyaz eti az miktarlarda katmayı ihmal etmeyin (etli bulgur pilavı, etli kuru fasülye gibi). Izgara vb gibi et yemek istediğinizde balıkla birlikte haşlanmış sebze ya da bol yeşil salata yiyin.
 • Yemeğinizin tuzuna bakmadan tuz atmayın, tuz kullanımını bir alışkanlık olarak değil bir ihtiyaç olarak değerlendirin.
 • Yiyecekleri iyi çiğneyin. İyice çiğnenerek yiyilen gıdalar, midede uzun süre tokluk hissi bırakır.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek ciltteki mikro dolaşıma zarar verir, cildin rengini soluklaştırır, gri ve cansız görünmesine neden olur. Saçlarınız da birçok yönden etkilenir. Sigarayı bırakmanız için doktorunuz size birçok neden sunabilir.
 • Makul miktarda alkol alın, haftada 14 standart içkiden fazla olmamasına dikkat edin. En önemlisi bütün bir haftalık toleransınızı bir kerede kullanacağınız içki ortamından kaçının aksi halde bilhassa karaciğeriniz için toksik oluşturabilir. Yarım duble rakı, cin, viski ya da bir kadeh şarap ya da bir bardak bira bir standart içkiye eşittir. Alkolün sınırı erkekler için haftada 21 standart içkiyi, kadınlar için 14 standart içkiyi aşmamalıdır.
 • Önemli vitamin, antioksidan ve mineral desteği sağlamak üzere taze meyve ve sebze tüketerek sağlıklı ve dengeli bir diyetin keyfini çıkarın.
 • Düzenli egzersiz cildinizin parlak olmasına yardımcı olur, size güzel bir duruş kazandırır ve ideal ölçüde kalmanıza yardımcı olur. Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirin: suyunuzu, çayınızı kalkıp kendiniz alın, asansör yerine merdivenleri tercih edin, otobüsten bir durak önce inin, bir durak sonra binin...
 • Güneşten korunun. En büyük tehlike cildin yaşlanmasına neden olan UVA ışınlarıdır. Güneşten korunmak erken yaşlanmayı ve deri kanserlerini önler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10 00–16 00 arası) güneşten korunmalıyız.
 • Yeteri kadar uyuyun. Uyku, vücudun kendini iyileştirmesi ve zinde olması için oldukça önemlidir. Sağlık ve zindelik için düzenli yaşam ve uyku da vazgeçilmez şartlardır
 • Stres ile baş etmek üzere etkili yollar arayın. Yüz ve duruşunuza etki etmesine izin vermeyin. Her çeşit bedensel çalışma, spor yapmak, hobiler için zaman ayırmak, stresten ve olumsuz etkilerinden uzaklaşarak güç kazanmak için yararlıdır.
 • Dişlerinize iyi bakın ve düzenli olarak diş hekiminize kontrole gidin.

Zinde bir vücut için sağlıklı yaşam kurallarına uyun. Nerede olursa olsun günlük yaşamı düzenleyen bazı temel kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve diğer bireylerle paylaştığımız yaşamı kolaylaştırır.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta