Kanserle yaşamak

Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de bir halk sağlığı sorunu.

Üç kişiden biri hayatının kimi evresinde kanser tarafından tehdit edilmektedir. Kanserin sadece bir türü bulunmamaktadır fakat tümü benzer özellikler göstermektedir.

Aynı zamanda her biri;

Tür ve yerine göre farklılaşan belirgin bir karakteristik yapılara sahiptirler.

Kanser anormal hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve yayılması ile karakterize bir grup hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman ölümle sonuçlanır.

Kanserin sebebi nedir?

Çevresel ve içsel nedenler olarak ikiye ayrılabilir. Çevresel nedenler (kimyasal, radyasyon, viruslar gibi) ve içsel nedenler (hormonal, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler gibi) birlikte veya ardışık olarak hücreleri etkileyerek uzun yıllar içinde kansere yol açabilirler.

Peki, Doktorunuz sizdeki belirtilerin kanserle örtüştüğünü söyledi. Şimdi Ne yapalım?

Tedavi ve bakımınızın seyri size, doktorlarınıza, hemşirelerinize ve yardımcı olacak diğer kişilere göre belirlenir. Burada ayrıntıları üzerinde durabileceğiniz bazı aşamalar ve dikkate almanızda fayda olan noktalara dair genel bir özet bulunmaktadır.

Kanser nasıl tedavi edilir?

Cerrahi, ışın tedavisi, kemoterapi, hormonoterapi, immünoterapi başlıca tedavi yöntemleridir.

Teşhis ve sonrası

Eğer doktorunuz belirtilerin kanserle örtüştüğünü düşünüyorsa, birtakım testlere tabi tutulacaksınız. Eğer teşhis kanserse, size uygun bir tedavi ve bakım belirlenip bir dizi sağlık uzmanı atanacak.

Testler

Yapılan testler kanser olduğunuzu doğrularsa, tedavinin işleyişini görmek için muhtemelen birçok test uygulanır.

Yapılacak testlerin sayısı, ne kadar süreceği ve ne sıklıkta hastaneye gitmeniz gerektiği şüphelenilen kanserin türüne, yer ve evresine bağlıdır.

Birden fazla tür teste tabi tutulabilirsiniz. Burada birkaç temel tür bulunmaktadır:

Biopsi – şüphelenilen kanserin bulunduğu yerden alınan bir parça dokunun incelenmesi.
Biyokimyasal ve kan testleri- Bu testler hem tarama hemde tanı amacıyla yapılmaktadır.
Radyolojik testler: Bu testler hem tarama hemde tanı amacıyla yapılmaktadır.
Tarama Amaçlı yapılan testler - Tomografi taramaları, kemik taramaları, isotope taramaları, MRI taramaları, ultrason taramaları ve mamografi.

Bir testin yapılması ya da sonuçların alınması için beklemek çoğunlukla gerginlik yaratır, fakat teşhisten önce dahi sizi destekleyen insanlar ve kuruluşlar bulunmaktadır.

Teşhis Aşaması

Bir kanserin teşhisi hastalığın vücudunuzda görüldüğü anlamına gelir. Testlerinizi denetleyen doktorunuzun tespit edilen kanserin türünü ve bulunduğu yeri size açıklaması gerekir. Daha sonra, hastanedeki doktorunuzla tedavinizi planlayabilir ve kendinize yardımcı olabilmek için ne yapabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Bu ürkütücü bir süreçtir. Her şeyin bir anda gerçekleşmesi zor olabilir, bu nedenle sorularınızı doktor ve hemşirelerinize sorun ve söylenenleri anlayamadığınızda ya da unuttuğunuzda tekrarlamaktan korkmayın.

Tedaviye başlama

Tedavi genellikle teşhisten hemen sonra başlar. Fikirlerinizi doktor ve hemşirelerinizle tartışabilirsiniz.

Yerel hastanelerin hepsi kanser türlerinin tümünün tedavisinde yeterli değildir. Her ne yerde tedavi olursanız olun, bakımınızı hastanede ve evde koordine eden bir sağlık uzmanı ekibinden destek almanız gerekir. Okul ya da üniversitede çalışıyorsanız – tedavi ve iyileşme için ara vermeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda bir danışman ya da kanserle savaşan bir grup üyesi ile konuşmanız da yararlı olabilir.

Sonuç olarak;

Kanser çok önemli bir hastalıklar grubudur. Tedavisi ve tanısı birçok uzmanlık dallarının işbirliğini gerektirmektedir. Tedavisi güçtür. Erken tanı önemlidir. Cerrahi ve radyoterapi lokal tedavi yöntemleri olup, onların arkasından kemoterapi ve immünoterapi gibi sistemik tedaviler uygulanmaktadır. Kemoterapi sitotoksik ilaçlarla yapıldığı için özel bir ihtisas konusudur. Etkili dozlarda, fakat hastayı yan tesirlerden koruyarak yapılması gereklidir.

alo check up- uyarı

alo checkup anadolusigortaalo checkup allianzalo checkup gunesalo checkup groupamaalo checkup ergo logo-banneralo checkup axaalo checkup acibademalo checkup mapfregenelalo checkup aksigorta